Nawigacja
Pokaż spis treści

Czerwiec

Scenariusz nr 2

Temat dnia: Bezpieczne wakacje z Grosikiem.

Rozmowa na temat gospodarowania własnym budżetem i racjonalnego wydawania pieniędzy w czasie wakacji. Czytanie opowiadań o problemach Basi i Zosi, analizowanie postępowania bohaterek. Poznanie określeń dotyczących pieniędzy. Przybliżenie pojęć pożyczka oraz dług. Zabawy matematycznoruchowe związane z kupowaniem.

PLANOWANY CZAS przebiegu zajęć zintegrowanych: 4 godziny lekcyjne.

CEL OGÓLNY: Wzbogacenie wiedzy z zakresu racjonalnego wydawania pieniędzy podczas wakacji. Poznanie potocznych określeń dotyczących pieniędzy.

CELE
Uczeń:

  • wypowiada się na temat racjonalnego wydawania pieniędzy,

  • ocenia postępowanie bohaterek opowiadań,

  • wyjaśnia pojęcie długu oraz konieczność zwrotu pożyczonych pieniędzy,

  • rozwiązuje zadania związane z kupowaniem,

  • wyjaśnia potoczne określenia dotyczące pieniędzy,

  • wypowiada się na temat bezpiecznego spędzania wakacji,

  • uczestniczy w zabawach matematyczno‑ruchowych,

  • śpiewa piosenkę „Od grosika do złotówki”,

  • tworzy improwizacje ruchowe w takt muzyki,

  • współpracuje w grupie.

OMAWIANE POJĘCIA: gotówka, zakupy, pożyczka, dług, budżet.

METODY (WG W. OKONIA):

  • asymilacji wiedzy,

  • aktywizujące,

  • praktyczne.

FORMY PRACY Z UCZNIEM:

  • zbiorowa,

  • indywidualna jednolita,

  • grupowa.

MATERIAŁY DO ZAJĘĆ

Przebieg zajęć

1. Wiewiórka wie – omawiamy zadania domowe z pierwszego dnia.

Uczniowie dzielą się wiedzą uzyskaną w czasie rozmowy z rodzicami o tym, w jaki sposób bezpiecznie przechowywać pieniądze w czasie wakacyjnych wyjazdów.

2. Witamy się piosenką – zabawy ze śpiewem do piosenki „Od grosika do złotówki”.

3. Poznajemy określenia dotyczące pieniędzy – gospodarowanie wakacyjnym budżetem.

a. Nauczyciel czyta opowiadanie pt. „O tym, co przydarzyło się Basi”.
Dzieci przebywające na kolonii w leśnym ośrodku wybrały się do pobliskiego miasteczka na lody i po pamiątki. Basia zapomniała wziąć pieniądze i nie mogła nic kupić. Poprosiła Kasię o pożyczenie 20 zł i obiecała, że odda je, jak tylko wrócą do ośrodka. Zaraz po powrocie Basia zwróciła Kasi całą kwotę i serdecznie podziękowała za pożyczkę.
b. Nauczyciel czyta opowiadanie „O tym, co przydarzyło się Zosi”.
Dzieci przebywające na kolonii w leśnym ośrodku wybrały się do wesołego miasteczka. Zosia wzięła ze sobą za mało pieniędzy, aby skorzystać ze wszystkich atrakcji. Poprosiła Anetkę o pożyczenie 10 zł. Obiecała, że odda, gdy tylko wrócą do ośrodka.
Niestety, Zosia zapomniała o oddaniu długu. Upłynęło kilka dni. Przed wyjazdem do domu dzieci znów pojechały do miasteczka, aby kupić pamiątki z wakacji. Wszystkie były zadowolone z zakupów, tylko Anetka nie mogła kupić tego, co zamierzała, ponieważ zabrakło jej pieniędzy. Było jej smutno, ale nie śmiała poprosić Zosi o zwrot pożyczki. Dzieci miały już wracać do ośrodka, gdy Zosia zobaczyła, że Anetka jest smutna i przypomniała sobie, że jeszcze nie oddała jej 10 zł. Szybko zwróciła pożyczoną kwotę i przeprosiła za zwłokę. Anetka kupiła pamiątkę i obie dziewczynki w dobrych humorach wróciły do ośrodka.

c. Dzieci wypowiadają się na temat treści opowiadań, różnic między nimi. Oceniają postępowanie Basi i Zosi. Wypowiadają się jakby się zachowały w takiej sytuacji. Układają rady dla dziewczynek, w jaki sposób mogą uniknąć kłopotów.
d. Nauczyciel inicjuje rozmowę nt. nierozważnych zakupów, zaciągania pożyczek bez pokrycia oraz niebezpieczeństwa wpadania w długi. Wyjaśnia pojęcie długu i konieczność zwrotu pożyczonych pieniędzy.
e. Objaśnia znaczenia określeń: „Mieć zaskórniaki”, „Trzymać pieniądze na czarną godzinę”, „Trzymać się za kieszeń”.
f. Uczniowie wykonują ćwiczenie w „Dzienniku podróży” nr 12. Odczytują cicho określenia oraz ich opisy, a następnie łączą w pary. Chętni uczniowie odczytują określenia oraz ich opis.

Dla nauczyciela:
Można omówić znaczenie jeszcze innych określeń zamieszczonych na Koncie polonistycznym.

4. Realizujemy cele podróży – zabawy matematyczno‑ruchowe.

a. Zabawa – „Zakupy”.
Uczniowie siadają w kręgu na dywanie. Każde dziecko losuje obrazek z przedmiotem, który może zabrać na wakacje, np. okulary, piłka plażowa, materac, badminton, itp. (na każdej ilustracji zapisana jest cena). Wybrane dziecko wybiera rzeczy potrzebne mu na wakacyjny wyjazd. Uczeń mówi, np. „Jadę nad morze. Kupuję okulary, materac i piłkę plażową. Ile zapłacę?”. Wskazani przez niego uczniowie wychodzą na środek i obliczają, ile trzeba zapłacić za zakupy.
b. Uczniowie rozwiązują zadania matematyczne. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania pracy.

5. Moja wiedza zdobyta podczas podróży po planecie Parasol – podsumowanie bloku tematycznego.

a. Każdy uczeń otrzymuje od nauczyciela karteczkę, na której pisze lub rysuje, czego nauczył się w czasie dzisiejszego dnia.
b. Uczniowie wrzucają karteczki do „kapsuły mądrości”.
c. Nauczyciel odczytuje list od Grosika.

Drodzy Uczniowie!
Nasza wspólna wyprawa w tym roku szkolnym dobiegła końca. Byliście wspaniałymi podróżnikami. Mam nadzieję, że w czasie wakacji będziecie przestrzegać zasad bezpieczeństwa oraz oszczędzania i stosować je na co dzień.
Wasz przewodnik Grosik

7. Bezpiecznie z Grosikiem.

Dzieci przyklejają do Parasola bezpieczeństwa naklejkę z hasłem „Bezpiecznie spędzamy wakacje”.

8. Tu już byliśmy – Grosikowy ślad.

Uczniowie w wybranym miejscu w klasie zamieszczają znaczek, który stanowi ślad pobytu na planecie Parasol.

9. Zadania domowe.

Uczeń:
a. opowie rodzicom o swoich wrażeniach z planowania wakacji z Grosikiem,
b. porozmawia z rodzicami o tym, jak racjonalnie wydawać pieniądze w czasie wakacji.