Grosikowe wspomnienia poświęcone są utrwaleniu poznanych pojęć, poznaniu euro – waluty krajów należących do Unii Europejskiej, doskonaleniu umiejętności racjonalnego gospodarowania własnym budżetem, usystematyzowaniu wiedzy na temat bezpiecznego przechowywania pieniędzy i bezpieczne- go zachowania się w szkole oraz w drodze do szkoły.
I. Nauczyciel
W ciągu siódmego miesiąca, podczas Grosikowych wspomnień nauczyciel realizuje założone zadania dydaktyczne, wykorzystując w kolejnych tygodniach:
tydzień pierwszy: scenariusz nr 1,
tydzień drugi i trzeci: wybrane zadania, gry i zabawy edukacyjne zamieszczone na Kontach edukacyjnych,
tydzień czwarty: scenariusz nr 2.
Na zakończenie zajęć w pierwszym i ostatnim dniu Grosikowych wspomnień nauczyciel wręcza uczniom naklejki z pytaniami stymulującymi rodziców do rozmowy.
Tak jak dotychczas, nauczyciel dokonuje bieżącej oceny aktywności uczniów oraz poziomu opanowania przez nich zakładanej wiedzy i umiejętności analizując prace dzieci, a także ich zaangażowanie w inne zadania dydaktyczne.
Wspólnie z dziećmi wizualizuje podróż umieszczając w sali siódmy Grosikowy ślad oraz naklejkę z hasłem dotyczącym bezpieczeństwa w szkole i w drodze do szkoły.
II. Rodzice
Rodzice wspierają nauczyciela we wprowadzaniu dzieci w zagadnienia tematyki finansowej. Mogą także pełnić rolę konsultantów prowadząc zajęcia dydaktyczne w klasie, zgodnie ze swoimi umiejętnościami. Naklejki, które uczniowie przynoszą ze szkoły po pierwszym i ostatnim dniu Grosikowych wspomnień, zawierają następujące zdania:
Porozmawiaj ze mną o tym, w jaki sposób możemy korzystać z banku.
Porozmawiaj ze mną o tym, w jaki sposób możemy oszczędzać na co dzień.
Rodzice razem z dziećmi rozmawiają o bezpieczeństwie w szkole oraz w drodze
III. Uczeń
Uczeń poprzez aktywny udział w zajęciach doskonali umiejętności dotyczące racjonalnego gospodarowania własnym budżetem, poszerza wiedzę o bezpiecznym przechowywaniu pieniędzy oraz poznaje walutę krajów należących do Unii Europejskiej.
Wykonuje ćwiczenia w „Dzienniku podróży”, zapisuje informacje uzyskane w rozmowie z rodzicami. Uwagi i informacje o osiągnięciach i ukształtowanych umiejętnościach zapisuje na karteczkach i wrzuca do „kapsuły mądrości”.
W domu rozmawia z rodzicami na zaproponowane w szkole tematy.
Scenariusz nr 1
Temat dnia: Grosik wspomina wakacje.
Czytanie i omówienie listu od Grosika. Zabawy matematyczno‑ruchowe utrwalające pojęcia: gotówka, zakupy, waluta, euro. Rozmowy na temat racjonalnego gospodarowania własnym budżetem, spłacania długów oraz bezpiecznego przechowywania pieniędzy.
PLANOWANY CZAS przebiegu zajęć zintegrowanych: 4 godziny lekcyjne.
CEL OGÓLNY: Doskonalenie umiejętności z zakresu gospodarowania i przechowywania pieniędzy. Rozwijanie poczucia odpowiedzialności i samodzielności uczniów.
CELE
Uczeń:
rozpoznaje miana: złoty, grosz, euro,
doskonali liczenie w zakresie do 100,
wypowiada się na temat bezpiecznego przechowywania pieniędzy i racjonalnego gospodarowania własnym budżetem,
wypowiada się na temat konieczności spłacania zaciągniętych kredytów,
aktywnie uczestniczy w zabawach z rówieśnikami.
OMAWIANE POJĘCIA: euro, waluta, gotówka, karta płatnicza, zakupy, bankomat, budżet domowy, produkt, rozważny klient, konto oszczędnościowe, oprocentowanie, kredyt, kredytobiorca, odsetki, dług.
METODY (WG W. OKONIA):
asymilacji wiedzy,
aktywizujące,
praktyczne.
FORMY PRACY Z UCZNIEM:
zbiorowa,
indywidualna jednolita,
grupowa.
MATERIAŁY DO ZAJĘĆ
plakat przedstawiający planety i fragment Ziemi,
pacynka wiewiórka,
napis „Grosikowe wspomnienia”,
arkusz papieru do zapisania celów zajęć,
monety i banknoty (złoty, grosz, euro),
szarfy dla wszystkich dzieci,
ilustracje przedstawiające miejsca wakacyjnego wypoczynku,
naklejki „Porozmawiaj ze mną o tym, w jaki sposób możemy korzystać z banku”,
„kapsuła mądrości” na kartki z osiągnięciami uczniów.
Przebieg zajęć
1. Wiewiórka wie – omawiamy zadania domowe z poprzedniego miesiąca.
Uczniowie wypowiadają się na temat spędzonych wakacji i ich wakacyjnych przygód.
a. Zabawa 1. –”Wspominamy wakacje”.
Nauczyciel rozkłada na dywanie obrazki przedstawiające miejsca wakacyjnego wypoczynku, np. wieś, miasto, morze, góry, jezioro.
Wita uczniów słowami: „Witam tych, którzy wakacje spędzili nad morzem, na wsi, w górach, w mieś- cie, nad jeziorem”.
Uczniowie siadają obok obrazka przedstawiającego miejsce, w którym spędzili wakacje (jeżeli uczeń podczas wakacji byłw kilku miejscach, wybiera spośród nich jedno).
Nauczyciel inicjuje rozmowę na temat minionych wakacji. Podczas rozmowy zwraca szczególną uwagę na to, czy uczniowie bezpiecznie spędzali wakacje.
Uczniowie opowiadają o swoich wakacyjnych przygodach (uczeń, który podczas wakacji był w kilku miejscach, może podczas rozmowy przesiąść się i opowiedzieć o kolejnej przygodzie).
b. Zabawa 2. – „Jak przechowywałem pieniądze?”
Uczniowie wypowiadają się na temat swoich przeżyć związanych z przechowywaniem, pożycza- niem i wydawaniem pieniędzy podczas wakacji,
Nauczyciel stoi na środku dywanu, w prawej dłoni trzyma kartonik z wyrazem TAK, w lewej z wyrazem NIE. Podaje uczniom zdania związane z bezpiecznym przechowywaniem pieniędzy.
Uczniowie zgadzają się z podanymi stwierdzeniami lub nie, ustawiając się po prawej lub lewej stronie nauczyciela i uzasadniają swój wybór.
Przykłady:
„Podczas samodzielnego wyjazdu moje pieniądze oddaję wychowawcy w depozyt”
„W portfelu noszę niewielkie kwoty pieniędzy”
„Nie noszę portfela w tylnej kieszeni”
„Udając się na zakupy, nie biorę wszystkich swoich oszczędności”
„Zawsze noszę wszystkie pieniądze przy sobie”
„Noszę portfel w tylnej kieszeni”
„Podczas zakupów mam odliczoną część gotówki”
„Pożyczam pieniądze od kolegi, czyli zaciągam dług”
„Zawsze przechowuję wszystkie pieniądze razem”
„Moje kieszonkowe dzielę na kilka części i oddaję w depozyt wychowawcy”
2. Wspominamy Grosikowe wakacje – list od przewodnika międzygalaktycznej podróży.
a. Nauczyciel odczytuje treść listu od Grosika.
Kochani Uczniowie!
Zapraszam Was do wspólnej zabawy. Dzisiaj dowiecie się, jak spędziłem wakacje. Bawiąc się:
utrwalicie znaczenie pojęć: gotówka, zakupy, waluta,
wykażecie się umiejętnością racjonalnego gospodarowania własnym budżetem oraz bezpiecznego przechowywania pieniędzy,
poznacie euro, walutę krajów europejskich.
Przypominam, że warunkiem dobrej zabawy jest zgodna współpraca!
Wasz przyjaciel Grosik
b. Uczniowie wspólnie omawiają treść listu i ustalają, jakie zadania przygotował Grosik.
Dla nauczyciela:
Można zwizualizować cele zakładane do osiągnięcia przez uczniów poprzez zapisanie ich na kartonie dużego formatu i zawieszenie w widocznym miejscu w klasie.
Podczas Grosikowych wspomnień:
utrwalimy znaczenie pojęć: gotówka, zakupy, waluta,
wykażemy się umiejętnością racjonalnego gospodarowania własnym budżetem oraz bezpiecznego przechowywania pieniędzy,
poznamy euro – walutę krajów europejskich.
3. Realizujemy cele Grosikowych wspomnień – zabawy matematyczno‑ruchowe.
a. Zabawa 1. –”Grosik w górach”.
Nauczyciel rozkłada w sali, w widocznych miejscach, monety i banknoty o różnych nominałach.
Uczniowie czytają tekst „Z pamiętnika Grosika”–”Dziennik podróży”.
Zbierają pieniądze (monety i banknoty rozłożone w sali), które Grosik wydał podczas wyjazdu do Zakopanego. Wykonują polecenia w „Dzienniku podróży”.
Wybrani uczniowie głośno odczytują rozwiązanie zadań.
b. Zabawa 2. –”Ile euro wydał Grosik?”
Nauczyciel prezentuje uczniom wspólną walutę krajów europejskich euro. Wymienia kraje, które wprowadziły euro.
Rozdaje szarfy uczniom siedzącym w kręgu na dywanie.
Nawiązuje do poprzedniej zabawy i informuje dzieci, że niektóre pamiątki Grosik zakupił na Słowacji. Podaje wartość euro w stosunku do złotówki. Nauczyciel pokazuje pamiątkę oraz jej cenę w złotówkach lub w euro.
Uczniowie przeliczają złotówki na euro lub euro na złotówki i z szarf układają wynik.
Dla nauczyciela:
Należy pamiętać, aby podawać kwoty, które są podzielne przez cztery. Do zabawy można wykorzystać klocki, figury geometryczne.
4. Czy byłem uważnym podróżnikiem – zadania matematyczne.
a. Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat banku. Przypomina, co oznacza słowo bank, kto w nim pracuje i co można tam robić.
b. Wykorzystuje mapę mentalną wykonaną podczas podróży po planecie Skarbonka.
c. Nawiązuje do wakacji i wspomina, że czasami ludzie, aby podróżować, zaciągają w banku dług zwany kredytem. Stają się wtedy kredytobiorcami. Ich zadaniem jest zwrócić pożyczone pieniądze w ustalonym terminie, wraz z odsetkami.
d. Zwraca uwagę, że pieniądze, które zostały zaoszczędzone w czasie wakacji, uczniowie mogą wpłacić do banku i założyć konto oszczędnościowe. Z kontem oszczędnościowym jest tak, jak ze skarbonką. Nie da się z niej tak łatwo wyjąc pieniędzy.
e. Zwraca uwagę również na to, że czasami warto poczekać dłużej, aby kupić coś lepszego.
Konto oszczędnościowe jest to rachunek, który pozwoli nam na bezpieczne przechowywanie i pomnażanie naszych pieniędzy. Konto oszczędnościowe jest najczęściej lepiej oprocentowane od podstawowego konta bankowego. Łączy w sobie zalety konta osobistego i lokaty. Nasze pieniądze są oprocentowane, ale także możemy swobodnie wpłacać i wypłacać środki. Warto jednak pamiętać, że za więcej niż jedną wypłatę będziemy musieli zapłacić.
Źródło: https://direct.money.pl/artykuly/porady/co‑to‑jest‑konto‑oszczednosciowe.html
f. Uczniowie wykonują zadania matematyczne w „Dzienniku podróży”.
5. Moja wiedza z Grosikowych wspomnień – uzupełnienie „kapsuły mądrości”.
a. Każdy uczeń otrzymuje od nauczyciela karteczkę, na której pisze lub rysuje, czego nauczył się w czasie dzisiejszej podróży.
b. Uczniowie wrzucają karteczki do „kapsuły mądrości”.
6. Zadania domowe
Uczeń:
a. opowie rodzicom o wakacyjnych przygodach Grosika,
b. porozmawia z nimi o tym, w jaki sposób możemy korzystać z banku.