Nawigacja
Pokaż spis treści

Marzec

Scenariusz nr 2

Temat dnia: Moja wiedza przywieziona z planety Skarbonka.

Omówienie komiksu pt. „Czy Grosik jest oszczędny?”. Poznanie różnorodnych form oszczędzania. Zapisanie rad dla Grosika, jak być oszczędnym. Wykonanie mapy oszczędzania. Rozwiązywanie zadań z treścią. Zabawy ruchowe.

PLANOWANY CZAS przebiegu zajęć zintegrowanych: 4 godzin lekcyjnych.

CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z różnorodnymi formami oszczędzania.

CELE
Uczeń:

  • wymienia sposoby oszczędzania w różnych sytuacjach dnia codziennego,

  • dowiaduje się, że oszczędzanie to nie tylko gromadzenie pieniędzy,

  • swobodnie wypowiada się na temat treści listu, komiksu,

  • argumentuje swoją ocenę postępowania Grosika,

  • doskonali liczenie pieniędzy,

  • wykonuje mapę mentalną „Oszczędzamy”,

  • stosuje nazwy: złoty, grosz,

  • zgodnie współpracuje w grupie.

OMAWIANE POJĘCIA: konto, debet, karta płatnicza, karta kredytowa, inwestor, bankowiec, bankomat, lokata, kredyt, saldo, obligacje, rachunek.

METODY (WG W. OKONIA):

  • asymilacji wiedzy,

  • aktywizujące,

  • praktyczne.

FORMY PRACY Z UCZNIEM:

  • zbiorowa,

  • indywidualna jednolita,

  • grupowa.

MATERIAŁY DO ZAJĘĆ

Przebieg zajęć

1. Witamy się piosenką „Od grosika do złotówki” – zabawy muzyczno‑ruchowe.

2. Wiewiórka wie – omawiamy zadania domowe z pierwszego dnia.

Uczniowie wypowiadają się na temat, w jaki sposób bezpiecznie przechowujemy pieniądze.

3. „Czy Grosik jest oszczędny?” – uzupełnienie komiksu.
a. Nauczyciel prezentuje uczniom historię Grosika w formie komiksu.
b. Uczniowie odczytują scenki, ustalają kolejność wydarzeń, analizują zachowanie Grosika oraz podają propozycje uzupełnienia chmurek.
c. Uczniowie wspólnie z nauczycielem ustalają czy Grosik jest oszczędny, czy też nie.

Dla nauczyciela
Komiks „Czy Grosik jest oszczędny” znajduje się w Materiałach dodatkowych na stronie internetowej projektu.

4. Rady dla Grosika – podpowiadamy Grosikowi, jak być oszczędnym.
a. Nauczyciel w rozmowie z uczniami podkreśla, że oszczędzanie to nie tylko gromadzenie pieniędzy, ale także dbanie o swoje dobra materialne, oszczędzanie środowiska przyrodniczego, darów natury, przedmiotów codziennego użytku, ubrań, a także czasu własnego i innych.

Dla nauczyciela
Dla zobrazowania można wykorzystać ilustracje przedstawiające zachowania dzieci w różnych sytuacjach dnia codziennego, np. jak troszczą się o swoje zdrowie, oszczędzają wodę, energię, dbają o środowisko przyrodnicze czy jak sortują odpady z gospodarstwa domowego, znajdujące się w Materiałach dodatkowych na stronie internetowej projektu.

b. Uczniowie wykonują ćwiczenie z „Dziennika podróży” nr 6.

5. Bawimy się z Grosikiem – zabawy ruchowe.

a. Zabawa 1.„Wyścig z monetami”.

  • Uczniowie stają w rzędach, ostatni z nich podaje górą nad głowami kolegów krążek do przodu.

  • Pierwszy uczeń z rzędu skacze z krążkiem, np. na jednej nodze w kierunku hula‑hop i wrzuca do niego krążek, a następnie wraca do swojego rzędu na drugiej nodze, klepie kolegę, który siedzi jako ostatni w rzędzie, dając mu sygnał, że może podawać kolejny krążek do przodu.

  • Wygrywa rząd, który szybciej zakończy zabawę.

b. Zabawa 2.„Gromadzimy pieniądze”.

  • Uczniowie siedzą w 2 rzędach w siadzie skrzyżnym, na sygnał biegną do swoich hula‑hop, wybierają dowolny krążek z nominałem i wracają do rzędu.

  • Następny uczeń startuje po klepnięciu go przez kolegę w ramię.

  • Wygrywa ten rząd, który szybciej zakończy konkurencję i zgromadzi najwięcej pieniędzy (uczniowie wspólnie liczą zebraną kwotę).

Dla nauczyciela:
Wzory krążków z monetami znajdują się w Materiałach dodatkowych na stronie internetowej projektu.

6. Poznajemy powiedzenia i przysłowia dotyczące oszczędzania.

a. Wybrani uczniowie czytają przygotowane przez nauczyciela powiedzenia i przysłowia:

  • „Czas to pieniądz”,

  • „Trzymać pieniądze na czarną godzinę”,

  • „Mieć coś jak w banku”,

  • „Żyć z ołówkiem w ręku”.

b. Wspólnie omawiają ich znaczenie.
c. Rozmawiają o prawdziwości tych powiedzeń i przysłów na podstawie własnych doświadczeń.

Dla nauczyciela:
Przykłady przysłów i powiedzeń dotyczących oszczędzania znajdują się w Materiałach dodatkowych na stronie internetowej projektu.

7. Realizujemy cele podróży – wykonanie mapy mentalnej pt. „Bank”

a. Nauczyciel wiesza na tablicy duży arkusz papieru z ilustracją banku i pyta dzieci, czy wiedzą, co to jest bank.
b. Przekazuje uczniom informacje, skąd pochodzi słowo bank. Nazwa „bank” pochodzi od francuskiego słowa banque oraz od włoskiego słowa banco, oznaczających ławę (stół) lub kontuar, przy której pracowali włoscy handlarze (zwłaszcza złotnicy) zajmujący się przekazywaniem monet kruszcowych od jednych klientów do drugich. (źródło: https://www.nbportal.pl/slownik/pozycje‑slownika/bank)

c. Następnie zadaje pytanie: „Kto pracuje w banku?” (np. bankowiec, kasjerka, ochroniarz, dyrektor, sprzątaczka, doradca klienta, informatyk, menedżer, prezes).
d. Uczniowie podają propozycje „Po co możemy iść do banku?”
e. Nauczyciel zapisuje propozycje uczniów tworząc mapę mentalną, jednocześnie prowadzi rozmowę tak, aby przybliżyć uczniom rolę i funkcje banku:

  • Zakładanie konta bankowego – rachunek bankowy,

Konto bankowe, nazywane również rachunkiem bankowym, to zapis należności oraz posiadanych przez klienta środków, który jest prowadzony przez bank. Otwierając konto bankowe, podpisujesz z bankiem umowę, w której bank zobowiązuje się do stworzenia Ci osobistego miejsca, na które możesz wpłacać pieniądze i z którego możesz je także wypłacać i przelewać. Dodatkowo bank prowadzi rejestr wpływów i wydatków oraz na bieżąco kontroluje stan środków na koncie. (źródło: http://kontomlodziezowe.com/coto‑jest‑konto‑bankowe))
Obecnie można otworzyć konta dla młodzieży w wieku 13‑18 lat, a nawet konto dla dziecka poniżej 13 roku życia.

  • Udzielanie pożyczek pieniężnych – kredyt,

Kredyt to forma pożyczania pieniędzy, na określony czas i pod warunkiem ich zwrotu wraz z odsetkami (źródło: http://sjp.pwn.pl/slowniki/kredyt.html).

  • Przechowywanie przedmiotów i papierów wartościowych oraz udostępnianie skrytek sejfowych,

Przechowywanie – bank wie, co dostał i się o to troszczy (np.: papiery wartościowe) – bierze odpowiedzialność za rzecz przechowywaną. Skrytka sejfowa – bank nie bierze odpowiedzialności, przechowujemy, co chcemy.
Jest inny podział odpowiedzialności (inaczej nazywane: depozyty zamknięte i depozyty otwarte). Papiery wartościowe lepiej przechowywać, bo bank może nimi wtedy administrować.
(źródło: http://prawo‑bankowe.wyklady.org/wyklad/643_czynnosci‑bankowe_strona‑3.html)

Papier wartościowy to dokument, z którym związane jest określone prawo majątkowe tak ściśle, że jego realizacja może nastąpić tylko poprzez okazanie lub wydanie owego dokumentu. Istotę papieru wartościowego stanowi zbywalność. Dzięki bezpośredniemu związkowi prawa majątkowego z dokumentem przeniesienie prawa odbywa się wraz z przekazaniem papieru. (źródło: https://www.nbportal.pl/wiedza/artykuly/na‑poczatek/papiery_wartosciowe)

  • przeprowadzenie bankowych rozliczeń pieniężnych – przelew,

Polecenie przelewu – jedna z form pieniężnych rozliczeń bezgotówkowych. Polega na wydaniu dostawcy usług płatniczych (np. bankowi) dyspozycji przez płatnika przekazania określonej kwoty z rachunku płatniczego płatnika na wskazany przez niego inny rachunek płatniczy odbiorcy (beneficjenta). Warunkiem przyjęcia przez dostawcę usług płatniczych polecenia przelewu jest posiadanie przez płatnika na rachunku wystarczającej kwoty pieniędzy. (źródło: https://www.nbportal.pl/slownik/pozycje‑slownika/polecenie‑przelewu)

  • lokowanie pieniędzy – lokata,

Lokatę bankową można traktować jako pożyczkę klienta dla banku w zamian za odsetki. Lokata bankowa, nazywana również depozytem bankowym to produkt inwestycyjny oferowany przez banki i instytucje finansowe. Lokata ma na celu pozyskanie kapitału dla banku, który jest z kolei wykorzystywany do udzielania kredytów (źródło: www.czasnafinanse.pl/produkty‑finansowe/lokaty)

Inwestowanie jest to lokowanie pieniędzy w różne aktywa, których wartość według naszych przewidywań wzrośnie w czasie i osiągniemy zysk. Głównym celem inwestycji jest zabezpieczenie pieniędzy przed wpływem inflacji, czyli spadkiem ich wartości w czasie. Pamiętaj, że z inwestowaniem łączy się ryzyko straty części lub nawet całości oszczędności (źródło: http://direct.money.pl/poradnik_finansowy/co‑to‑jest‑inwestowanie,poradnik‑finansowy,haslo,389.html).

  • prowadzenie skupu i sprzedaży pieniędzy (walut) innych krajów – forma kantoru,

f. Uczniowie wykonują ćwiczenie z „Dzienniku podróży” nr 6.

Dla nauczyciela:
Dodatkowe informacje znajdują się na stronach internetowych:
https://www.nbportal.pl/slownik/pozycje‑slownika/bankhttp://www.uniwersytet‑dzieciecy.pl/files/document/ca2587ace7818e43f65dd7f829107f961490621752.pdf

8. Moja wiedza przywieziona z planety Skarbonka – podsumowanie podróży.

a. Każdy uczeń otrzymuje od nauczyciela kartkę, na której pisze lub rysuje, czego nauczył się w czasie dzisiejszej podróży.
b. Uczniowie wrzucają karteczki do „kapsuły mądrości”.
c. Wyznaczony uczeń dokładnie zamyka kapsułę ze zdobytymi osiągnięciami wszystkich uczestników podróży na planetę Skarbonka.

9. Bezpiecznie z Grosikiem.

Wybrany uczeń przykleja do Parasola bezpieczeństwa naklejkę z hasłem „Dbamy o swoje zdrowie”.

10. Tu już byliśmy – Grosikowy ślad.

Uczniowie w wybranym miejscu w klasie zamieszczają znaczek, który stanowi ślad pobytu na planecie Skarbonka.

11. Zadania domowe.
Uczeń:
a. opowie rodzicom o swojej podróży na planetę Skarbonka,
b. porozmawia z nimi o tym, w jaki sposób można oszczędzać,
c. przyniesie kilka gazetek reklamowych.