Scenariusz nr 2
Temat dnia: Przygotowania do „Grosikowych wędrówek”.
Zebranie i podsumowanie wiedzy oraz umiejętności zdobytych podczas podróży z Grosikiem. Wyrażanie swoich myśli w kilku zdaniach. Przygotowanie do popołudniowego spotkania z rodzicami. Rozwiązanie quizu „Wzorowy uczestnik ruchu drogowego”. Zabawy muzyczno‑ruchowe przy piosence „Od grosika do złotówki”.
PLANOWANY CZAS przebiegu zajęć zintegrowanych: 4 godziny lekcyjne.
CEL OGÓLNY: Podsumowanie wiedzy i umiejętności nabytych podczas podróży.
CELE
Uczeń:
przelicza pieniądze,
wypowiada się na temat, jak można uczyć się gospodarowania finansami,
aktywnie uczestniczy w zabawach,
wymienia skojarzenia związane z podanym wyrazem,
śpiewa piosenkę „Od grosika do złotówki”,
zgodnie pracuje w grupie.
OMAWIANE POJĘCIA: moneta, banknot, nominał, bilon, awers, rewers, karty kredytowe i bankowe, konto bankowe, lokaty terminowe, oszczędzanie, debet, karta płatnicza, inwestor, bankowiec, bankomat, kredyt, saldo, obligacje, reklama, jakość, budżet domowy, produkt, rozważny klient.
METODY (WG W. OKONIA):
asymilacji wiedzy,
aktywizujące,
praktyczne.
FORMY PRACY Z UCZNIEM:
zbiorowa,
indywidualna jednolita,
grupowa.
MATERIAŁY DO ZAJĘĆ
pacynka wiewiórka,
nagranie piosenki „Od grosika do złotówki”,
naklejki z napisem „Porozmawiaj ze mną o tym, czego się dowiedziałem podczas Grosikowych wędrówek”,
duże arkusze papieru – 9 szt.,
materiały do dekoracji sali,
litery A i B do quizu,
naklejka do Parasola bezpieczeństwa z napisem „Jesteśmy bezpiecznymi uczestnikami ruchu drogowego”.
Przebieg zajęć
1. Witamy się piosenką „Od grosika do złotówki” – zabawy muzyczno‑ruchowe.
2. Wiewiórka wie – omawiamy zadania domowe z pierwszego dnia.
Uczniowie dzielą się informacjami uzyskanymi od rodziców na temat, jak można uczyć się gospodarowania finansami.
3. Realizujemy cele podróży – zebranie i podsumowanie wiedzy oraz umiejętności.
a. Zabawa 1. – „Nasza wiedza i umiejętności”
Nauczyciel dzieli uczniów na dziewięć grup (Grosik, Portfelik, Skarbonka, Zabawka, Grosikowa majówka, Parasol, Grosikowe wspomnienia, Grosikowe oszczędzanie, Grosikowe wędrówki),
wybrany uczeń rozdaje zapisane karteczki z „kapsuły mądrości”,
każda grupa odczytuje skojarzenia dotyczące osiągnięć zdobytych podczas podróży z danego miesiąca, jeśli mają nowe pomysły, zapisują je na dodatkowych karteczkach,
podpisują arkusz nazwą planety lub miesiąca podróży,
przyklejają wszystkie kartki na dużym arkuszu i dekorują rysunkami lub gotowymi obrazkami,
prezentują wykonaną pracę, odczytują osiągnięcia zdobyte przez kolegów w czasie wspólnej podróży po Galaktyce Finansów,
rozmawiają o osiągnięciach, które zdobyli w czasie podróży.
b. Zabawa 2. – „Grosikowa galeria”
Nauczyciel rozdaje uczniom prace plastyczne wykonane podczas podróży z Grosikiem,
uczniowie rozkładają prace plastyczne na dużych arkuszach papieru, opisują je i przyklejają („Portret Grosika”, „Podróż międzygalaktyczna”, „Kim zostanę”, „Czarna dziura”, „Grosikowe oszczędzanie” i inne),
rozmawiają na temat wykonanych prac.
4. Dekorujemy miejsce popołudniowego spotkania – wykonanie dekoracji w sali lekcyjnej, gimnastycznej, jadalni lub świetlicy.
a. Nauczyciel przydziela zadania grupom uczniów. b. Uczniowie w grupach, pod kierunkiem nauczyciela, dekorują miejsce spotkania Grosikowych wędrówek.
5. Czy byłem uważnym podróżnikiem? – zabawy logiczno‑ruchowe.
a. Zabawa 1. – „Grosikowe skojarzenia”.
Uczniowie siedzą w kole.
Nauczyciel podaje lub pokazuje wyraz zapisany na kartce, np. bank (karta kredytowa, data ważności, bezpieczna podróż, itp.) i skojarzenie do wyrazu.
Uczniowie we wskazanej kolejności podają skojarzenia do podanego wyrazu.
b. Zabawa 2. – „Jesteśmy wzorowymi uczestnikami ruchu drogowego”.
Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat: Kim są uczestnicy ruchu drogowego?
Uczniowie odpowiadają na pytanie nauczyciela, który dzieli uczniów na trzy grupy: pieszych, pasażerów i kierowców.
Nauczyciel rozdaje grupom obrazki przedstawiające bezpieczne i niebezpieczne zachowania podczas poruszania się po drodze z chodnikiem lub bez, podróży samochodem, autobusem czy tramwajem.
Uczniowie w grupach dzielą obrazki: zachowania bezpieczne i zachowania niebezpieczne.
Uzasadniają swoją wypowiedź.
Dla nauczyciela:
Obrazki bezpiecznych i niebezpiecznych zachowań znajdują się w kartach do gry w Materiałach dodatkowych na stronie internetowej projektu.
c. Zabawa 3. – „Jestem wzorowym podróżnym”.
Nauczyciel w dwóch widocznych miejscach w sali umieszcza litery A i B.
Czyta zdania.
Uczniowie wybierają prawidłowe zdanie i stają w odpowiednim miejscu w sali.
Pytania do quizu
Gdy jedziemy autobusem:
a. Kasujemy bilet i przechowujemy go w bezpiecznym miejscu.
b. Nie zachowujemy biletu.
W czasie jazdy środkami komunikacji:
a. Wychylanie się przez okno jest zabronione.
b. Wychylanie się przez okno jest zalecane.
Gdy do tramwaju wsiada starsza osoba:
a. Udajemy zamyślonych.
b. Ustępujemy jej miejsca.
Gdy jedziemy autem:
a. Nie zapinamy pasów bezpieczeństwa.
b. Zawsze zapinamy pasy bezpieczeństwa.
Gdy wsiadamy do tramwaju:
a. Przepychamy się.
b. Nie popychamy innych pasażerów.
Podczas jazdy samochodem:
a. Głośno krzyczymy.
b. Nie przeszkadzamy kierowcy.
W autobusie:
a. Stawiamy plecak tak, by nie przeszkadzał innym pasażerom.
b. Stawiamy plecak w przejściu.
W autobusie:
a. Rzucamy papierki na podłogę.
b. Chowamy papierki do plecaka lub wyrzucamy do kosza.
Podczas jazdy rowerem:
a. Zawsze zakładamy kask.
b. Zakładamy kask tylko wtedy, gdy pada deszcz.
Gdy jedziemy autobusem:
a. Trzymamy się poręczy i uchwytów.
b. Jedziemy, nie trzymając się.
Podróżując samochodem:
a. Siadamy mamie na kolanach.
b. Siadamy w foteliku.
Znaki ostrzegawcze:
a. Informują nas o obiektach znajdujących się w pobliżu drogi.
b. Ostrzegają przed niebezpieczeństwem lub zagrożeniem.
Klucz do quizu
6. Bezpiecznie z Grosikiem.
Uczniowie przyklejają do parasola naklejkę z hasłem dotyczącym bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.
7. Tu już byliśmy – Grosikowy ślad.
Uczniowie zamieszczają w wybranym miejscu w klasie znaczek, który stanowi ślad wędrówek z Grosikiem.
8. Zadania domowe.
Uczeń:
a. opowie rodzicom o swoich wrażeniach z przygotowań do Grosikowych wędrówek i zaprosi ich do udziału w popołudniowym spotkaniu w szkole,
b. porozmawia z nimi o tym, czego się dowiedział podczas Grosikowych wędrówek.