Podróż po planecie Grosik poświęcona jest poznawaniu znaczenia pojęć: moneta, banknot, nominał, bilon, awers i rewers, złoty i grosz. Uczeń doskonali umiejętność przeliczania pieniędzy.
I. Nauczyciel
W ciągu pierwszego miesiąca galaktycznej podróży po planecie Grosik nauczyciel realizuje założone zadania dydaktyczne. Wprowadza dzieci w tematykę finansów, wykorzystując kolejno:
w dowolnym dniu pierwszego tygodnia scenariusz nr 1,
w drugim i trzecim tygodniu wybrane zadania, gry i zabawy edukacyjne zgodne z tematyką podróży zamieszczone na Kontach edukacyjnych,
na podsumowanie w tygodniu czwartym scenariusz nr 2.
Przedstawia dzieciom pacynkę wiewiórkę, która będzie im towarzyszyć podczas całej podróży. Na zakończenie zajęć w pierwszym i ostatnim dniu podróży po planecie Grosik nauczyciel wręcza uczniom naklejki ze zdaniami stymulującymi rodziców do rozmowy z dziećmi.
W czasie podróży po planecie Grosik nauczyciel dokonuje bieżącej oceny aktywności uczniów oraz poziomu opanowania przez nich zakładanej wiedzy i umiejętności poprzez analizę sposobu i jakości wykonywanych zadań, a także zaangażowania uczniów w zabawy, gry, konkursy i quizy.
W ostatnim dniu pobytu na planecie Grosik nauczyciel proponuje wykonanie wspólnego podsumowania podróży, wykorzystując w tym celu metody aktywizujące, m.in. burza mózgów, kula śniegowa, rybi szkielet, mapa myśli.
Wspólnie z dziećmi wizualizuje podróż poprzez umieszczenie w sali pierwszego Grosikowego śladu oraz naklejki na parasolu z hasłem dotyczącym bezpiecznego spędzania ferii zimowych.
II. Rodzice
Rodzice wspierają nauczyciela we wprowadzaniu swoich dzieci w zagadnienia tematyki finansowej, pełniąc rolę konsultantów. Śledzą przebieg podróży, analizując wykonywane zadania w „Dzienniku podróży” i rozmawiają o tym z dziećmi. Impulsem do rozmowy są także naklejki, które uczniowie przynoszą ze szkoły po pierwszym i ostatnim dniu pobytu na planecie.
Na planecie Grosik są to następujące zdania:
Porozmawiaj ze mną o tym, jak ważne są pieniądze w życiu rodziny.
Porozmawiaj ze mną o tym, w jaki sposób zabezpieczamy pieniądze.
III. Uczeń
Poprzez aktywny udział w zadaniach edukacyjnych uczeń poszerza swoją wiedzę i kształtuje umiejętności w zakresie określonym w podstawie programowej.
Wykonuje ćwiczenia w „Dzienniku podróży” (planeta Grosik). Może tam też zapisywać informacje uzyskane w rozmowie z rodzicami. Swoje uwagi i informacje o zdobytej wiedzy, osiągnięciach i ukształtowanych umiejętnościach zapisuje na karteczkach i wrzuca do „kapsuły mądrości”.
Na zakończenie pobytu na planecie Grosik uczeń współuczestniczy w wykonaniu klasowej mapy podróży.
W domu rozmawia z rodzicami na zaproponowane w szkole tematy oraz opowiada o wiewiórce – nowym towarzyszu podróży.
Scenariusz nr 1
Temat dnia: Startujemy na planetę Grosik.
Omówienie regulaminu bezpiecznej podróży. Ustalenie celu podróży poprzez rozwiązanie krzyżówki. Zabawy matematyczno‑ruchowe wprowadzające pojęcia: moneta, banknot, nominał, bilon, awers i rewers. Zabawy muzyczno‑ruchowe przy piosence „Od grosika do złotówki”.
PLANOWANY CZAS przebiegu zajęć zintegrowanych: 4 godziny lekcyjne.
CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z podstawowymi pojęciami dotyczącymi pieniędzy.
CELE
Uczeń:
w zbiorze pieniędzy rozróżnia banknoty i monety,
wskazuje awers i rewers monety,
stosuje miana złoty i grosz,
przelicza pieniądze,
liczy w zakresie 100,
buduje wielozdaniowe wypowiedzi,
układa regulamin bezpiecznej podróży,
śpiewa piosenkę „Od grosika do złotówki”,
przedstawia improwizację ruchową w takt muzyki,
aktywnie uczestniczy w zabawach z rówieśnikami.
OMAWIANE POJĘCIA: moneta, banknot, nominał, bilon, awers, rewers, planeta, galaktyka, NBP, PLN.
METODY (WG W. OKONIA):
asymilacji wiedzy,
aktywizujące,
praktyczne.
FORMY PRACY Z UCZNIEM:
zbiorowa,
indywidualna jednolita,
grupowa.
MATERIAŁY DO ZAJĘĆ
plakat przedstawiający planety i fragment Ziemi,
napis z nazwą planety Grosik, rakieta przenosząca na kolejne planety,
pacynka wiewiórka,
„kapsuła mądrości”,
nagrania dźwięku brzęczących monet, dźwięku startu rakiety oraz piosenki „Od grosika do złotówki” w wersji wokalnej i instrumentalnej,
arkusz papieru do zapisywania celów podróży,
kolorowe karteczki do „kapsuły mądrości”,
naklejki z napisem „Porozmawiaj ze mną o tym, jak ważne są pieniądze w życiu rodziny”,
różnorodne materiały plastyczne.
Przebieg zajęć
1. Ruszamy w podróż
a. Uczniowie bawią się przy piosence „Od grosika do złotówki”.
b. Dzieci opowiadają o Grosiku, którego poznali w grudniu.
c. Nauczyciel przedstawia pacynkę wiewiórkę, która będzie towarzyszyła im podczas podróży.
2. Dokąd polecimy? – ustalenie celu podróży.
a. Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na plakat „Galaktyka finansów”, który wcześniej rozwiesił.
b. Uczniowie wymieniają widoczne na plakacie elementy (niebo, gwiazdy, planety).
c. Dzieci rozwiązują krzyżówkę, znajdującą się w „Dzienniku podróży”. Jej rozwiązaniem jest nazwa planety, na którą polecą.
d. Uczeń odczytuje hasło krzyżówki i przykleja nazwę planety Grosik.
3. Poznajemy regulamin podróży – ustalenie wspólnych zasad podróżowania.
a. Nauczyciel dzieli klasę na kilkuosobowe grupy.
b. Każda grupa układa jedno zdanie z regulaminu (rozsypanka wyrazowa).
c. Uczniowie odczytują ułożone przez siebie zdania.
d. Przyklejają zdania na tablicy (papierze) według kolejności zapisanej w regulaminie, tworząc „klasowy regulamin podróży”.
e. Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat konieczności przestrzegania zasad wspólnego podróżowania.
f. Każdy uczestnik podróży akceptuje regulamin, składając pod nim swój podpis.
4. Startujemy
a. Nauczyciel rozdaje każdemu uczniowi czapkę i demonstruje sposób jej złożenia.
b. Uczniowie przy dźwiękach muzyki „Start i lot rakiety” poruszają się po sali w dowolnych kierunkach.
c. Naśladują start rakiety oraz jej lot.
d. Gdy muzyka zaczyna cichnąć, rakieta ląduje i uczniowie siadają w ławkach.
5. Witamy na planecie Grosik – powitanie uczestników podróży.
Tekst powitania w „Dzienniku podróży” nr 2.
Witajcie Uczniowie na planecie Grosik!
Kosmiczna podróż rozpoczęta. Bawiąc się:
- poznajcie monety i banknoty,
- nauczcie się je liczyć,
- dowiedzcie się, co to jest awers i rewers monety, nominał oraz bilon,
- przestrzegajcie zasad obowiązujących w czasie wyprawy,
- zgodnie pracujcie w grupie,
- porozmawiajcie, jak bezpiecznie można spędzać ferie zimowe.
Życzę udanej wyprawy!
Wasz przewodnik Grosik.
Dla nauczyciela:
Można zwizualizować zakładane cele poprzez zapisanie ich na papierze większego formatu i zawieszenie w widocznym miejscu w klasie.
Na planecie Grosik:
– poznajemy monety i banknoty,
– uczymy się je liczyć i przeliczać,
– dowiadujemy się, co to jest awers i rewers, nominał oraz bilon,
– porozmawiamy o tym, jak bezpiecznie można spędzać ferie zimowe.
6. Realizujemy cele podróży – zabawy matematyczno‑ruchowe.
a. Zabawa 1. – „Moneta, banknot”.
Nauczyciel odtwarza nagranie dźwięku brzęczących monet.
Uczniowie siedzą w kręgu na podłodze.
Nauczyciel rozkłada pośrodku kręgu karty z ilustracjami monet i banknotów.
Zapoznaje uczniów z pojęciami: nominał i bilon, moneta, banknot.
Uczniowie nazywają ilustracje monet i banknotów, np. ta moneta to 10 groszy (jeden złoty), ten banknot to 10 złotych.
Uczniowie wykonują polecenia słowne nauczyciela, np. wyszukaj w zbiorze 1 złoty, 10 groszy, 5 złotych.
Wybrany uczeń sam wskazuje na dowolny nominał, pokazuje wszystkim i głośno nazywa, np. ta moneta to jeden złoty, dziesięć groszy, pięć złotych.
Nauczyciel wyjaśnia skrót NBP.
b. Zabawa 2. – „Awers, rewers”.
Uczniowie siedzą w kręgu na podłodze.
Nauczyciel rozkłada monety i banknoty tak, aby niektóre były odwrócone awersem, a inne rewersem.
Dzieci losują awers lub rewers monety i dobierają się w pary, aby utworzyć monetę.
Nauczyciel pyta, czym różnią się wskazane przez niego monety lub banknoty, próbując uzyskać odpowiedź na pytanie, jak nazywają się obie strony monety i banknotu.
Nauczyciel czyta (Materiały dodatkowe: Słowniczek pojęć) wyjaśnienie pojęć: awers i rewers.
Nauczyciel wprowadza pojęcia awersu i rewersu, kładzie kartki z napisami „awers” i „rewers” obok rysunku monety.
Dla nauczyciela: Wzory monet i banknotów znajdują się w Materiałach dodatkowych na stronie internetowej projektu.
Warto zwrócić uwagę na:
– pojęcia awers i rewers dotyczą tylko monet, medali i karty płatniczej; rewers to także nazwa pokwitowania na wypożyczony przedmiot (np. książki w bibliotece),
– poprawne wymawianie oraz pisownię liczebników,
– potoczne określenie „złotówka” to popularna nazwa polskiego pieniądza.
Poprawna nazwa to 1 złoty. Obowiązuje od 1924 r. zamiast nazwy marka polska.
– zapoznanie ze skrótem PLN – symbol walutowy złotego.
7. Czy byłem uważnym podróżnikiem? – zabawy matematyczne.
a. Uczniowie samodzielnie wykonują zadania w swoich „Dziennikach podróży”.
b. Sprawdzenie poprawności wykonania zadań.
8. Moja wiedza przywieziona z planety Grosik – podsumowanie podróży.
a. Uczniowie otrzymują od nauczyciela karteczki, na których piszą lub rysują, czego nauczyli się w czasie podróży.
b. Wrzucają karteczki do „kapsuły mądrości”.
9. Zadania domowe
Uczeń:
a. opowie w domu o swojej podróży na planetę Grosik,
b. porozmawia z rodzicami o tym, jak ważne są pieniądze w życiu rodziny.