Scenariusz nr 2
Temat dnia: Grosikowe pamiątki z wakacji.
Swobodne wypowiedzi na temat pamiątek przywiezionych z wakacji oraz bezpieczeństwa ich przechowywania. Utrwalenie znaczenia pojęć: kredyt, oprocentowanie, odsetki, konto oszczędnościowe. Rozwiązywanie quizów i zadań z treścią. Zabawy matematyczno‑ruchowe oraz zabawy utrwalające zasady bezpieczeństwa obowiązujące w szkole.
PLANOWANY CZAS przebiegu zajęć zintegrowanych: 4 godziny lekcyjne.
CEL OGÓLNY: Kształtowanie umiejętności przeliczania i racjonalnego wydawania pieniędzy.
CELE
Uczeń:
przelicza pieniądze,
wypowiada się na temat racjonalnego wydawania pieniędzy i wartości pamiątek,
rozwiązuje zadania i quizy dotyczące utrwalanych pojęć: kredyt, oprocentowanie, odsetki, konto oszczędnościowe,
śpiewa piosenkę „Od grosika do złotówki”,
wypowiada się na temat własnych nastrojów i przeżyć.
OMAWIANE POJĘCIA: budżet domowy, produkt, rozważny klient, euro, waluta, gotówka, zakupy, oszczędzanie, kredyt, oprocentowanie, konto oszczędnościowe, odsetki.
METODY (WG W. OKONIA):
asymilacji wiedzy,
aktywizujące,
praktyczne.
FORMY PRACY Z UCZNIEM:
zbiorowa,
indywidualna jednolita,
grupowa.
MATERIAŁY DO ZAJĘĆ
pacynka wiewiórka,
„kapsuła mądrości”,
naklejki „Porozmawiaj ze mną o tym, w jaki sposób możemy oszczędzać na co dzień”,
nagranie piosenki „Od grosika do złotówki”,
kolorowe karteczki do „kapsuły mądrości”,
przybory plastyczne,
naklejka do Parasola bezpieczeństwa „Jesteśmy bezpieczni w szkole oraz w drodze do szkoły”.
Przebieg zajęć
1. Wiewiórka wie – omawiamy zadania domowe z pierwszego dnia.
Uczniowie opowiadają, w jaki sposób można korzystać z banku. Wymieniają propozycje podane przez rodziców.
2. Witamy się piosenką „Od grosika do złotówki” – zabawy muzyczno‑ruchowe.
3. Wakacyjne pamiątki – realizujemy cele podróży.
a. Uczniowie opisują swoje wakacyjne pamiątki.
b. Opowiadają, w jaki sposób stali się ich właścicielami.
c. Omawiają ich wartość (materialną, emocjonalną, pamiątki z daleka i te bliskie, znalezione na podwórku).
d. Wymieniają bezpieczne sposoby przechowywania pamiątek.
e. Organizują wystawę pamiątek.
4. Bawimy się z Grosikiem – zabawa ruchowa „Pociągi”.
a. Uczniowie podzieleni są na dwie grupy: euro (€) i złoty (zł). Każde dziecko ma przyczepione kółko z napisem euro lub złoty.
b. Poruszają się po sali w rytm muzyki. Na sygnał nauczyciela „start”dzieci ustawiają się w dwa pociągi.
c. Wygrywa grupa, która najszybciej wykona zadanie.
5. Czy byłem uważnym podróżnikiem – obwód stacyjny – rozwiązywanie quizów i zadań z treścią.
a. Nauczyciel rozdaje uczniom „Dzienniki podróży”i dzieli na cztery grupy.
b. Uczniowie wykonują polecenia zgodnie z instrukcją i zapisują odpowiedzi w „Dziennikach podróży”.
c. Po wykonaniu polecenia grupy zamieniają się miejscami, wg wskazówek zegara.
d. W ten sposób wykonują zadania na czterech stacjach.
e. Przedstawiciele grup głośno czytają polecenia, rozwiązania zadań i quizów w celu sprawdzenia poprawności ich wykonania.
Dla nauczyciela:
Wzór zadań dla grup znajduje się na końcu scenariusza.
6. W szkole czuję się bezpiecznie – utrwalenie zasad zachowania w klasie, w czasie przerwy, podczas zabaw z rówieśnikami.
a. Zabawa 1. – „W kręgu”.
Uczniowie siedząc w kręgu, kolejno kończą zdanie: „Szkoła to... „
b. Zabawa 2. – „Bezpieczna klasa i przerwa”.
Nauczyciel dzieli tablicę na dwie części „Bezpieczne”, „Niebezpieczne”, rozdaje uczniom zdania z zasadami bezpiecznego i niebezpiecznego zachowania się w szkole.
Uczniowie odczytują głośno zdania i przyczepiają odpowiednio do tablicy.
Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat: „Czy jestem bezpieczny(-a) w szkole?”. Zadaje pytania: Czy czujecie się w szkole bezpieczni?, Z jakich powodów nie czujecie się bezpieczni w szkole?, Kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo w szkole? Uświadamia uczniom, że oni też są odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje i innych.
Rozdaje uczniom trzy małe karteczki.
Uczniowie zapisują na oddzielnych kartkach, do kogo mogą się zwrócić w szkole o pomoc.
Odczytują swoje propozycje i wspólnie z nauczycielem ustalają (metodą promyczkowego uszeregowania) osoby, do których można zwrócić się o pomoc.
Dla nauczyciela:
Propozycje zdań znajdują się na Koncie bezpieczeństwa. Można układać własne zdania. Swoje propozycje zdań mogą podawać uczniowie.
7. Moja wiedza z Grosikowych wspomnień – podsumowanie podróży.
a. Każdy uczeń otrzymuje od nauczyciela karteczkę, na której pisze lub rysuje, czego nauczył się w czasie Grosikowych wspomnień.
b. Uczniowie wrzucają karteczki do „kapsuły mądrości”.
8. Bezpiecznie z Grosikiem.
Uczniowie przyklejają do parasola naklejkę z hasłem dotyczącym bezpieczeństwa w szkole oraz w drodze do szkoły.
9. Tu już byliśmy – Grosikowy ślad.
Uczniowie w wybranym miejscu w klasie zamieszczają znaczek, który stanowi ślad wspomnień z Grosikowych wakacji.
10. Zadania domowe
Uczeń:
a. opowie w domu o wakacyjnych pamiątkach swoich kolegów i koleżanek.
b. porozmawia z rodzicami o tym, w jaki sposób możemy oszczędzać na co dzień.