Podróż po planecie Skarbonka poświęcona jest oszczędzaniu i przechowywaniu pieniędzy. Poruszane będą również kwestie dotyczące zdrowego stylu życia.
I. Nauczyciel
W ciągu trzeciego miesiąca galaktycznej podróży wprowadza dzieci w tematykę szeroko pojętego oszczędzania i przechowywania pieniędzy, jak również omawia kwestie odpowiedniego dbania o swoje zdrowie, wykorzystując kolejno:
w dowolnym dniu pierwszego tygodnia scenariusz nr 1,
w drugim i trzecim tygodniu wybrane zadania, gry i zabawy edukacyjne zgodne z tematyką podróży zamieszczone na Kontach edukacyjnych,
scenariusz nr 2 jako podsumowanie w tygodniu czwartym.
Na zakończenie zajęć w pierwszym i ostatnim dniu podróży po planecie Skarbonka nauczyciel wręcza uczniom naklejki ze zdaniami stymulującymi rodziców do rozmowy.
Podczas podróży nauczyciel analizuje pracę dzieci, wybiera dodatkowe zadania stosownie do zaplanowanych działań i potrzeb uczniów.
W ostatnim dniu pobytu na planecie Skarbonka nauczyciel proponuje wykonanie mapy mentalnej pt. „Bank”.
Wspólnie z dziećmi wizualizuje podróż umieszczając w sali trzeci Grosikowy ślad oraz naklejkę na Parasolu bezpieczeństwa z hasłem „Dbamy o swoje zdrowie”.
II. Rodzice
Rodzice wspierają nauczyciela we wprowadzaniu swoich dzieci w zagadnienia tematyki finansowej, pełniąc rolę konsultantów. Śledzą przebieg podróży, analizując wykonywane zadania w „Dzienniku podróży” i rozmawiają o tym z dziećmi. Punktem wyjścia do rozmowy są także naklejki, które uczniowie przynoszą ze szkoły po pierwszym i ostatnim dniu pobytu na planecie.
Na planecie Skarbonka są to następujące zdania:
Porozmawiaj ze mną o tym, w jaki sposób można bezpiecznie przechowywać pieniądze.
Porozmawiaj ze mną o tym, w jaki sposób można oszczędzać.
III. Uczeń
Poprzez aktywny udział w zadaniach edukacyjnych uczeń poszerza swoją wiedzę w zakresie oszczędzania. Dowiaduje się, że oszczędzanie to nie tylko gromadzenie pieniędzy. Poznaje różne sposoby ich przechowywania.
Wykonuje ćwiczenia w „Dzienniku podróży”. Zapisuje informacje uzyskane w rozmowie z rodzicami. Swoje uwagi i informacje o zdobytej wiedzy, osiągnięciach i ukształtowanych umiejętnościach uczeń zapisuje na karteczkach i wrzuca do „kapsuły mądrości”.
Uczestniczy w wykonaniu klasowej mapy mentalnej pt. „Bank”.
W domu rozmawia z rodzicami na zaproponowane w szkole tematy.
Scenariusz nr 1
Temat dnia: Startujemy na planetę Skarbonka.
Ustalenie celu podróży na podstawie listu od przewodnika. Poznanie historii pieniędzy. Omówienie różnych form przechowywania oszczędności. Rozmowa na temat przeznaczenia skarbonki. Rozwiązywanie zadań z treścią. Poznanie zasad zdrowego stylu życia.
PLANOWANY CZAS przebiegu zajęć zintegrowanych: 4 godziny dydaktyczne.
CEL OGÓLNY: Kształtowanie świadomości dotyczącej oszczędzania. Poszerzanie wiedzy na temat prawidłowego odżywiania.
CELE:
Uczeń:
wypowiada się na temat przechowywania pieniędzy dawniej i dziś,
analizuje możliwości oszczędzania w różnych sytuacjach dnia codziennego,
dowiaduje się, że oszczędzanie to nie tylko gromadzenie pieniędzy,
liczy pieniądze,
stosuje nazwy złoty i grosz,
wypowiada się na temat zdrowego stylu życia,
aktywnie uczestniczy w zabawach z rówieśnikami.
OMAWIANE POJĘCIA: konto, nominał, debet, karta płatnicza, bankowiec, bankier, bankomat, lokata, kredyt, saldo, obligacje, piramida żywieniowa.
METODY (WG W. OKONIA):
asymilacji wiedzy,
aktywizujące,
praktyczne.
FORMY PRACY Z UCZNIEM:
zbiorowa,
indywidualna jednolita,
grupowa.
MATERIAŁY DO ZAJĘĆ
plakat przedstawiający planety i fragment Ziemi,
napis z nazwą planety Skarbonka, rakieta przenosząca na kolejne planety,
„kapsuła mądrości”,
pacynka wiewiórka,
nagranie piosenki „Od grosika do złotówki” w wersji wokalnej i instrumentalnej,
nagranie dźwięku startu rakiety,
film „Jak możemy przechowywać pieniądze”,
arkusz papieru lub kartki z zapisanymi celami zajęć,
różnorodne materiały plastyczne,
arkusze papieru A4,
gazetki reklamowe,
kolorowe karteczki do „kapsuły mądrości”.
Przebieg zajęć
1. Omawiamy zadania domowe – sprawdzenie pracy domowej.
Uczniowie wypowiadają się na temat: Jak powinno się korzystać z karty płatniczej, by było bezpiecznie?
2. Ruszamy w podróż – ustalenie celu podróży.
a. Nauczyciel czyta list od Przewodnika podróży.
Drodzy Uczniowie! Rozpoczynamy kolejny miesiąc podróży. Potraficie już rozpoznawać, nazywać i liczyć pieniądze. Dowiedzieliście się także, jak mogą zarabiać dzieci. Nadszedł czas na poznanie różnych form oszczędzania oraz sposobów bezpiecznego lokowania pieniędzy. Poznacie także zasady zdrowego stylu życia.
Powodzenia. Rakieta już czeka.
Grosik
b. Nauczyciel wspólnie z uczniami omawia cel kolejnej podróży.
Dla nauczyciela: Można zwizualizować zakładane cele poprzez zapisanie ich na kartonie większego formatu i zawieszenie w widocznym miejscu w klasie.
Podczas podróży na planetę .............................................(nazwę planety należy uzupełnić po jej ustaleniu):
– dowiemy się, jak można oszczędzać,
– porozmawiamy o bezpiecznym przechowywaniu i lokowaniu pieniędzy,
– poznamy zasady zdrowego stylu życia.
c. Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat skarbonki:
Dzieci rozwiązują zagadkę:
Tłusta i różowa w chlewiku się chowa.
Do tej z otworem na grzbiecie,
Pieniądze wrzucają dzieci.
Nauczyciel zadaje pytania: Do czego służy skarbonka? Z czego może być zrobiona? Jaki może mieć kształt? Czy i jakie skarbonki posiadają dzieci?
Wyjaśnia znaczenie potocznego sformułowania „To istna skarbonka”. W tym wypadku skarbonka to jest coś, co wymaga nieustannego wydawania pieniędzy, aby było sprawne, dobrze działające, np. auto (dom) to istna skarbonka.
Wspólnie z dziećmi ustala, iż podczas tych zajęć polecą na planetę Skarbonka.
Wybrany uczeń przykleja na plakacie nazwę planety Skarbonka.
3. „Startujemy” – zabawa muzyczno‑ruchowa.
a. Uczniowie poruszają się w dowolnych kierunkach po sali.
b. W rytm muzyki naśladują:
włączenie silnika – przekręcając nadgarstek kciukiem do góry,
zapinanie pasów – krzyżując ręce,
oglądanie krajobrazu – tworząc lornetkę z rąk,
lot samolotem – rozkładając ręce na boki,
turbulencje – robiąc kołowrotek z rąk.
c. Gdy muzyka milknie, siadają w kręgu na podłodze.
4. Realizujemy cele podróży – poznanie historii pieniądza.
Nauczyciel prezentuje uczniom drogę pieniądza od czasów starożytnych do dnia dzisiejszego oraz jak zmieniały się formy i cechy pieniądza.
a. Barter – towar za towar
b. Kruszce
c. Monety z pieczęcią znanych władców i królów,
d. Pieniądz papierowy,
e. Pieniądz bezgotówkowy.
Początkowo nie istniało pojęcie pieniądza. Handel odbywał się na zasadzie wymiany przedmiotu za przedmiot, czyli tzw. barteru. Cennymi towarami na wymianę były zboże, sól, przyprawy, zwierzęta czy ich skóry. Okazało się jednak, że taka wymiana była trudna w realizacji, bo nie zawsze udawało się dokonać jej w sposób sprawiedliwy. Ludzie, poszukując rozwiązania, wykorzystywali do wymiany: żelazo, złoto, srebro czy platynę. Dokonując zakupów, odważano odpowiednią ilość metalu i wymieniano ją na towar. Ten sposób wymagał sprawdzania ilości i jakości metalu używanego w transakcjach. Rozwiązaniem tego problemu okazało się wybijanie na kawałkach metalu stempli wskazujących na ich pochodzenie i dających gwarancję odpowiedniej jakości oraz wagi. Z biegiem czasu okazało się, że dzielenie dużych kawałków metalu zajmowało dużo czasu. Zaczęto na małych kawałkach bić pieczęcie możnych i władców, aby zapobiec ich fałszowaniu. Posiadacz, oznaczonych tym sposobem, kawałków kruszcu mógł być pewien ich autentyczności. Tak powstały monety. Ale i wtedy pojawił się problem z transportem znacznej ilości monet. Ludzie zaczęli więc składać swoje pieniądze u złotników, którzy wystawiali im w zamian potwierdzenia.
W taki sposób złotnicy byli pierwszymi bankierami. Dzięki temu, że władze państwowe wprowadziły odpowiednie uregulowania prawne, kwity i noty stały się papierowymi pieniędzmi.
Dla nauczyciela: Dodatkowe informacje oraz prezentacja znajdują się na stronie internetowej NBP
www.nbportal.pl/wiedza/prezentacje/nowe‑prezentacje/historia‑pieniadza
http://historia‑pieniadza.fm.interia.pl/https://fakty.interia.pl/raporty/raport‑100‑lat‑polskiego‑zlotego/aktualnosci
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pieni%C4%85dz#Historia_pieni.C4.85dza
http://monety.banknoty.pl/moneta/Artykul/histpie.html
https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknoty_i_monety/banknoty_i_monety.html
5. Przechowujemy pieniądze – oglądanie filmu „Jak możemy przechowywać pieniądze?”.
a. Uczniowie dzielą się wiadomościami o tym, w jaki sposób można bezpiecznie przechowywać pieniądze.
b. Oglądają film i rozmawiają o historii przechowywania oszczędności.
c. Ustalają, który ze sposobów przechowywania jest najwygodniejszy, najbezpieczniejszy.
d. Wykonują ćwiczenia w „Dzienniku podróży” nr 5.
6. Bawimy się z Grosikiem – zabawy matematyczno‑ruchowe.
a. Zabawa 1. – „Skarbonka”.
Wersja 1
Uczniowie losują monetę lub banknot i siadają na krzesłach ustawionych w kręgu (w szarfach, kołach hula‑hop).
Nauczyciel wymienia różne nominały. Dzieci, które posiadają monetę lub banknot o takiej wartości, zamieniają się miejscami. Gdy nauczyciel powie: skarbonka – wszystkie dzieci zamieniają się miejscami.
Wersja 2
Za każdym razem, gdy następuje zamiana miejsc, nauczyciel zabiera jedno krzesło (szarfę, hula‑hop), a jeden uczestnik zabawy kończy w niej udział.
Zabawa 2. – „Obok mnie jest puste miejsce”.
Uczniowie stoją w kręgu, każdy ma przypiętą kartkę z wybranym nominałem monety.
Zabawę rozpoczyna to dziecko, obok którego jest puste miejsce i zaprasza inne dziecko do siebie, mówiąc, np. Jestem 50 groszy, proszę do siebie … Mam monetę o nominale 5 zł, proszę do siebie monetę o nominale …
7. Dbamy o swoje zdrowie – zasady zdrowego stylu życia.
a. Nauczyciel zawiesza na tablicy piramidę żywieniową.
b. Prowadzi rozmowę kierowaną:
Co przedstawia rysunek?
Co to jest piramida żywieniowa?
Do czego służy?
c. Wskazuje na znaczenie higieny podczas spożywania posiłków.
d. Podkreśla rolę aktywności fizycznej, jako podstawy zdrowego stylu życia.
Dla nauczyciela:
Piramida żywieniowa pokazuje, jak często i jakie produkty należy jeść, aby prawidłowo się odżywiać. Podstawa piramidy: aktywność fizyczna.
I piętro: produkty zbożowe, pełnoziarniste, z mąki żytniej i razowej oraz tłuszcze roślinne.
II piętro: warzywa i owoce.
III piętro: orzechy, nasiona roślin strączkowych.
IV piętro: produkty białkowe, np. ryby, drób, jajka.
V piętro: mleko i jego przetwory: nabiał, jogurty, kefiry, sery.
VI piętro: mięso czerwone, masło, makarony z białej mąki, ryż biały, słodycze.
Podczas rozmów z uczniami należy poruszyć tematy:
Poprawna pozycja (siedząca) podczas spożywania posiłków. Nie leżymy, nie biegamy, nie mówimy, ponieważ możemy się zadławić. Nie spieszymy się, dokładnie przeżuwamy jedzenie. Dbamy o higienę spożywania posiłków: myjemy ręce, myjemy produkty, nie dajemy tzw. „gryza”, „łyka” innym uczniom, ponieważ jest to niehigieniczne i niezdrowe.
8. Moja wiedza przywieziona z planety Skarbonka – podsumowanie podróży.
Każdy uczeń otrzymuje od nauczyciela kartkę, na której pisze lub rysuje, czego nauczył się w czasie dzisiejszej podróży i wrzuca ją do „kapsuły mądrości”.
9. Zadania domowe.
Uczeń:
a. opowie rodzicom o pierwszym dniu swojej podróży na planetę Skarbonka,
b. porozmawia z nimi, w jaki sposób można bezpiecznie przechowywać pieniądze.