Nawigacja
Pokaż spis treści

Maj

Scenariusz nr 2

Temat dnia: Majówka z Grosikiem.

Układanie opowiadania o bezpiecznej majówce z Grosikiem. Zabawy przy piosence „Od Grosika do złotówki”. Zabawy logiczne – utrwalenie pojęć związanych z edukacją finansową.

PLANOWANY CZAS przebiegu zajęć zintegrowanych: 4 godziny lekcyjne.

CEL OGÓLNY: Doskonalenie umiejętności redagowania opowiadania na temat bezpiecznego zachowania się na majówce. Utrwalenie poznanych pojęć z zakresu edukacji finansowej.

CELE
Uczeń:

  • buduje wielozdaniowe wypowiedzi pisemne,

  • układa rymowankę na określony temat,

  • rozwiązuje zagadki logiczne,

  • liczy w zakresie 100,

  • stosuje zdobytą wiedzę i umiejętności w praktyce,

  • współpracuje w grupie.

OMAWIANE POJĘCIA: bank, konto, wypłata, gotówka, stan konta, ochrona środowiska, budżet domowy, deficyt budżetowy, bogactwo, skarby, dobro narodowe.

METODY (WG W. OKONIA):

  • asymilacji wiedzy,

  • aktywizujące,

  • praktyczne.

FORMY PRACY Z UCZNIEM:

  • zbiorowa,

  • indywidualna jednolita,

  • grupowa.

MATERIAŁY DO ZAJĘĆ

Przebieg zajęć

1. Wiewiórka wie – omawiamy zadania domowe z pierwszego dnia: W jaki sposób możemy wpływać na budżet domowy chroniąc środowisko.

a. Uczniowie przedstawiają informacje uzyskane od rodziców na temat oszczędzania środowiska.
b. Prezentują swoje przestrzenne prace użytkowe wykonanych we współpracy z rodzicami pt. „Coś z niczego”.

2. Witamy się piosenką „Od grosika do złotówki” – zabawy muzyczno‑ruchowe.

3. Realizujemy cele wyprawy – układamy opowiadanie o bezpiecznej majówce z Grosikiem.

a. Nauczyciel przynosi do klasy kilka (minimum dwa) pojemników (pudełek, koszyczków). Na pojemnikach przykleja napisy: np. postacie, sytuacje, miejsce akcji, cechy charakterystyczne.

  • W pojemniku „postacie” umieszcza kartki z nazwami postaci np. Grosik, uczniowie, pani, dzieci, policjant, strażak, leśniczy.

  • W pojemniku „sytuacje” umieszcza kartki z sytuacjami ogólnymi, np. wyrzucił pustą butelkę w krzaki, hałasowali, pozostawił, bawili się, usłyszeli ryk syreny, znaleźli małą sarenkę.

  • W pojemniku „miejsce akcji” umieszcza karteczki typu: w lesie, w parku, w zoo, w ogrodzie botanicznym.

  • W pojemniku „cechy charakterystyczne” – np. nieostrożny, szklaną, samotną, przerażoną, przenikliwy, przewidujący.

b. Uczniowie pracują w grupach metodą zwaną „fabuła z kubka” lub „opowiadanie z kapelusza”. Zadaniem każdej z grup jest wylosowanie po jednej kartce z każdego pojemnika i stworzenie wspólnego opowiadania.
c. Wybrany uczeń z każdej grupy prezentuje opowiadanie.

Dla nauczyciela:
Uczniowie mogą zapisać opowiadanie w wersji elektronicznej na zajęciach komputerowych oraz zilustrować i zorganizować wystawę prac plastycznych.

4. Dbamy o swoją planetę – układanie rymowanek i haseł na temat oszczędzania środowiska.

Uczniowie układają krótkie rymowanki oraz hasła zachęcające do ochrony przyrody, segregowania odpadów.

Dla nauczyciela:
Propozycje rymowanek zamieszczone są na Koncie polonistycznym.
Ułożone przez uczniów rymowanki nauczyciel może zaprezentować w Grosikowej gazetce.

5. Czy byłem uważnym podróżnikiem – rozwiązywanie zagadek logicznych.

a. Nauczyciel zapisuje na tablicy określenia dotyczące edukacji finansowej (budżet domowy, banknot, kredyt, karta bankomatowa, karta kredytowa, konto bankowe, nominał, lokata, NBP, bilon, moneta, mennica, awers, rewers, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, finanse, oprocentowanie, deficyt budżetowy).
b. Uczniowie wykonują ćwiczenia w „Dzienniku podróży” nr 10, wpisują określenia w puste kratki obok zamieszczonych opisów pojęć.
c. Rozwiązują pozostałe zagadki logiczne w „Dzienniku podrózy”.

6. Moja wiedza zdobyta podczas Grosikowej majówki – podsumowanie podróży.

a. Uczniowie otrzymują od nauczyciela karteczki, na których piszą lub rysują, czego nauczyli się w czasie podróży.
b. Wrzucają karteczki do „kapsuły mądrości”.

7. Bezpiecznie z Grosikiem.

Uczniowie przyklejają do Parasola bezpieczeństwa naklejkę z hasłem „Ż yjemy w bezpiecznym środowisku”.

8. Tu już byliśmy – Grosikowy ślad.

Uczniowie w wybranym miejscu w klasie zamieszczają Grosikowy ślad nr 5.

9. Zadania domowe.

Uczeń:
a. opowie w domu o majowych wędrówkach z Grosikiem,
b. porozmawia z rodzicami o tym, jak bezpiecznie zachowywać się podczas wyjazdów.