Blok tematyczny Grosikowa majówka poświęcony jest poszerzaniu i utrwalaniu wiedzy dotyczącej oszczędzania w ramach domowego budżetu poprzez ochronę środowiska. Doskonalona jest również umiejętność przeliczania pieniędzy i utrwalane pojęcia: recykling, surowce wtórne, bogactwo, skarby, dobro narodowe, gotówka.
I. Nauczyciel
W ciągu piątego miesiąca galaktycznej podróży nauczyciel realizuje założone zadania dydaktyczne, wykorzystując w kolejnych tygodniach:
tydzień pierwszy: scenariusz nr 1,
tydzień drugi i trzeci: wybrane zadania, gry i zabawy edukacyjne zamieszczone na Kontach edukacyjnych,
tydzień czwarty: scenariusz nr 2.
Na zakończenie zajęć w pierwszym i ostatnim dniu zajęć w ramach Grosikowej majówki nauczyciel wręcza uczniom naklejki ze zdaniami stymulującymi rodziców do rozmowy.
Podczas podróży nauczyciel analizuje pracę dzieci, wybiera dodatkowe zadania stosownie do zaplanowanych działań i potrzeb uczniów.
Wspólnie z dziećmi wizualizuje podróż umieszczając w sali piąty Grosikowy ślad i naklejkę z hasłem „Żyjemy w bezpiecznym środowisku”.
II. Rodzice
Rodzice śledzą postępy swoich dzieci w zakresie edukacji finansowej, analizując wykonywane zadania w „Dzienniku podróży”. Rozmawiają z dziećmi na tematy zamieszczone na naklejkach.
Na Grosikowej majówce są to następujące zdania:
Porozmawiaj ze mną o tym, jakie mamy korzyści z oszczędzania środowiska.
Porozmawiaj ze mną o tym, jak bezpiecznie zachowywać się podczas wyjazdów.
Rodzice wspólnie z dziećmi projektują i wykonują przestrzenną pracę użytkową z różnorodnych odpadów.
Podsumowują korzyści wypływające z ochrony środowiska dla zdrowego i bezpiecznego życia.
III. Uczeń
Uczeń poprzez aktywny udział w zadaniach edukacyjnych poszerza swoją wiedzę i umiejętności w zakresie ochrony środowiska, segregacji odpadów i środków domowego budżetu. Uczeń ma świadomość, że przyroda to nasze wspólne bogactwo, nasz skarb, który należy szanować i o niego dbać.
Zapoznaje się z pojęciami: bogactwo, skarby, recykling, finanse. Poznaje własne zasoby, potrzeby i dokonuje trafnej samooceny. Doskonali umiejętność wypowiadania się na temat ochrony i poszanowania przyrody oraz swojej roli w oszczędzaniu środowiska i domowego budżetu.
Wykonuje ćwiczenia w „Dzienniku podróży”.
Swoje uwagi o zdobytej wiedzy, osiągnięciach i ukształtowanych umiejętnościach uczeń zapisuje na karteczkach i wrzuca do „kapsuły mądrości”.
Na zakończenie uczniowie wykonują klasową mapę wiedzy i umiejętności wyniesionych z Grosikowej majówki. W domu rozmawia z rodzicami na zaproponowane w szkole tematy.
Scenariusz nr 1
Temat dnia: Wyruszamy z Grosikiem na bezpieczną majówkę.
Ustalenie celu i miejsca wyprawy. Swobodne wypowiedzi uczniów na temat oszczędzania budżetu domowego poprzez ochronę środowiska. Wzbogacenie słownictwa o pojęcia: recykling, segregacja odpadów, surowce wtórne. Rozwiązywanie zadań tekstowych.
PLANOWANY CZAS przebiegu zajęć zintegrowanych: 4 godziny lekcyjne.
CEL OGÓLNY: Doskonalenie świadomości potrzeby ochrony środowiska, a w ten sposób również oszczędzania pieniędzy w domowym budżecie.
CELE
Uczeń:
wyjaśnia pojęcia: recykling, segregacja odpadów, surowce wtórne, dobro narodowe,
wypowiada się na temat znaczenia ochrony przyrody i swojej roli w tym zakresie,
liczy w zakresie 100,
współpracuje w grupie.
OMAWIANE POJĘCIA: recykling, segregacja odpadów, surowce wtórne, ochrona środowiska, budżet domowy, deficyt budżetowy, bogactwo, skarby, dobro narodowe, gotówka.
METODY (WG W. OKONIA):
asymilacji wiedzy,
aktywizujące,
praktyczne.
FORMY PRACY Z UCZNIEM:
zbiorowa,
indywidualna jednolita,
grupowa.
MATERIAŁY DO ZAJĘĆ
plakat przedstawiający planety i fragment Ziemi,
pacynka wiewiórka,
„kapsuła mądrości”,
arkusz papieru do zapisania celów zajęć,
naklejka z napisem „Porozmawiaj ze mną o tym, jakie mamy korzyści z oszczędzania środowiska”,
kolorowe karteczki do „kapsuły mądrości”,
Słownik języka polskiego,
Słownik synonimów,
napis „Grosikowa majówka”,
duży arkusz papieru formatu np. A1 do naklejenia gwiazdy pytań,
kartki A4 z gwiazdą pytań,
karteczki samoprzylepne,
apteczka lub ilustracje materiałów opatrunkowych,
plansze pokera kryterialnego,
pojemniki do segregacji odpadów,
materiały plastyczne.
Przebieg zajęć
1. Wiewiórka wie – omawiamy zadanie domowe z poprzedniego miesiąca.
Rozmawiamy o sposobach planowania budżetu domowego.
a. Uczniowie zapisują na karteczkach informacje uzyskane od rodziców na temat roli pieniędzy w życiu ich rodziny. Przykłady: opłata świadczeń, wyjazdy, kupno produktów spożywczych, książek, środków czystości, lekarstw, realizacja hobby, itp.
b. Przedstawiają swoje wiadomości na tablicy przy pomocy metody „Promyczkowe uszeregowanie”.
2. Wyruszamy na wyprawę z Grosikiem – ustalenie celu wyprawy.
a. Nauczyciel czyta treść listu od Grosika.
Kochani Uczniowie!
Zapraszam Was na kolejną niezwykłą wyprawę. Tym razem, aby dowiedzieć się, dokąd wyruszymy, musicie odczytać hasło z wykreślanki. Bawiąc się, będziecie przeliczać pieniądze. Poszerzycie wiedzę na temat ochrony środowiska, aby żyło się w nim bezpiecznie. Dowiecie się, skąd się biorą śmieci, co to jest recykling i poznacie zasady segregacji odpadów .
Zapraszam Was do wspólnej zabawy.
Wasz przewodnik Grosik!
b. Uczniowie omawiają treść listu, odpowiadając na pytania nauczyciela (rozmowa kierowana), np.
Dokąd zaprasza nas Grosik?
Co będziemy poznawać?
Czego się dowiemy?
Dla nauczyciela:
Można wizualizować cele zakładane do osiągnięcia przez uczniów poprzez zapisanie ich na papierze większego formatu i zawieszenie w widocznym miejscu w klasie.
Podczas Grosikowej majówki:
dowiemy się, skąd się biorą śmieci,
poznamy zasady segregacji odpadów,
dowiemy się, co to jest recykling,
dowiemy się, jak dbać o środowisko,
będziemy przeliczać pieniądze.
c. Uczniowie poznają cel wyprawy, gdy wykonają Grosikową wykreślankę w „Dzienniku podróży” nr 9.
d. Wybrany uczeń odczytuje i przypina w wyznaczonym miejscu hasło Grosikowa majówka.
e. Uczniowie wyjaśniają lub wyszukują w Słowniku języka polskiego znaczenie wyrazu majówka.
Podają synonimy wyrazu, korzystając ze Słownika synonimów.
Dla nauczyciela:
Majówka – wiosenna wycieczka za miasto.
Synonim wyrazu majówka – piknik.
3. Realizujemy cele wyprawy – planujemy majówkę z Grosikiem.
a. Uczniowie pracują w grupach. Każda grupa otrzymuje kartkę A4 z narysowaną gwiazdą pytań.
b. Planują majówkę z Grosikiem, poprzez zapisanie odpowiedzi na zamieszczone w gwieździe pytania.
c. Wybrani uczniowie prezentują powstały w grupach plan majówki.
d. Po prezentacji każdej z grup nauczyciel na kartonie z napisem „Grosikowa majówka” i gwiazdą pytań wspólnie z uczniami wybiera odpowiedzi na poszczególne pytania, które pojawiały się najczęściej. Ustalany jest ostateczny plan majówki. (na majówkę można pojechać np. do parku, lasu, zoo, ogrodu botanicznego).
e. Uczniowie wykonują zadanie w „Dzienniku podróży” nr 9. Z liter wyrazu „majówka” układają nowe wyrazy. Litery mogą się powtarzać.
Dla nauczyciela:
W technice „Gwiazda pytań” uczniowie odpowiadają na pytania: W jakim celu? – jaki cel chcemy zrealizować/osiągnąć; Kto? – kto ma to zrealizować, kim będą wykonawcy; Jak? – jak należy to zrobić, wskazać sposoby działania; Gdzie? – miejsce realizacji; Kiedy? – określić termin realizacji.
4. Majówka z Grosikiem – ustalenie zasad bezpieczeństwa podczas majówki.
a. Uczniowie wypowiadają się, jak należy się zachowywać na majówce, aby było bezpiecznie. Nauczyciel zapisuje te przykłady na tablicy.
Przykłady:
ogniska rozpalamy tylko w wyznaczonych miejscach,
zachowujemy się tak, aby nie przeszkadzać innym osobom,
w lesie zachowujemy ciszę, aby nie płoszyć zwierząt,
zużyte opakowania wyrzucamy do kosza lub zabieramy ze sobą.
b. Uczniowie uczestniczą w zabawie pt. „Apteczka” z wykorzystaniem metody poker kryterialny.
Nauczyciel przynosi do klasy apteczkę i różne materiały opatrunkowe.
Uczniowie pracują w grupach, wybierają te przedmioty, które powinny znaleźć się w apteczce zabieranej na majówkę.
Uzasadniają swój wybór i negocjują miejsce zajęcia danego przedmiotu na planszy pokera kryterialnego.
Wspólnie z nauczycielem prezentują swoje propozycje z miejsc nr 1 i omawiają wybrane przez grupy przedmioty.
Nauczyciel zwraca uwagę na to, aby uczniowie samodzielnie nie zażywali lekarstw.
Dla nauczyciela:
Można zaprosić na zajęcia pielęgniarkę.
Informacje na temat metody poker kryterialny, znajdują się w Materiałach dodatkowych na stronie internetowej projektu.
5. Skąd się biorą śmieci – segregujemy odpady.
a. Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat powstawania śmieci, zwraca uwagę na to, że przyroda to nasze wspólne bogactwo, nasz skarb, który należy szanować i o niego dbać.
b. Rozmawia na temat segregacji odpadów i kolorów pojemników na segregowane odpady. Demonstruje kolory pojemników i ich przeznaczenie.
c. Przypomina uczniom podstawowe zasady segregowania odpadów:
wrzucając papier, najpierw usuń zszywki oraz inne metalowe i plastikowe części,
zgnieć plastikowe butelki przed wrzuceniem do odpowiedniego pojemnika,
zgnieć aluminiowe puszki,
nie tłucz szkła przed wrzuceniem do pojemnika,
wrzucaj czyste opakowania,
elektrośmieci (akumulatory, sprzęt RTV i AGD) zanieś do specjalnego punktu.
Dla nauczyciela:
W rozmowie z uczniami nauczyciel zwraca uwagę na to, że przyroda to nasze wspólne bogactwo, nasz skarb, który należy szanować i o niego dbać. Demonstruje kolory pojemników i ich przeznaczenie. Od 1 lipca 2017 r. obowiązuje Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO). Od tego czasu odpady komunalne są zbierane w podziale na cztery główne frakcje + odpady zmieszane.
[Więcej http://naszesmieci.mos.gov.pl/jak‑segregowac](http://Wiecej http://naszesmieci.mos.gov.pl/jak‑segregowac)
d. Uczniowie wykonują zadania z „Dziennika podróży” nr 9.
e. Swobodne wypowiedzi uczniów na temat „Co można z robić z odpadami?”.
f. Nauczyciel zapoznaje dzieci z pojęciem recyklingu i wykorzystania odpadów jako surowców wtórnych.
Dla nauczyciela:
Zbierając makulaturę, chronimy lasy (59 kg to jedno uratowane drzewo), oszczędzamy wodę potrzebną do produkcji papieru, zmniejszamy zanieczyszczenie powietrza przez papiernie. Z makulatury powstają m.in. serwetki, chusteczki, papier gazetowy, materiały termoizolacyjne wykorzystywane w budownictwie. Biodegradacja plastiku trwa kilka tysięcy lat, w czasie powolnego rozkładu substancje toksyczne przenikają do wód i gleby. Z opakowań typu PET powstają m. in. płyty, folie, pojemniki, pudełka, meble. Wystarczy 35 butelek, żeby wyprodukować bluzę z polaru. Ze szkła robi się nowe butelki, stłuczkę szklaną wykorzystuje się m. in. do produkcji waty szklanej, farb, tworzyw biurowych, gresów, tynków, włókien izolacyjnych, wypełniacza do gum. Puszki aluminiowe w całości podlegają recyklingowi, który wpływa na zmniejszenie zanieczyszczenie powietrza, wody, zmniejszenie zużycia energii, oszczędność naturalnych złóż aluminium.
6. Czy byłem uważnym podróżnikiem – zadania matematyczne.
Uczniowie wykonują zadania w „Dzienniku podróży” nr 9.
7. Moja wiedza zdobyta podczas Grosikowej majówki – podsumowanie podróży.
a. Uczniowie otrzymują od nauczyciela karteczki, na których piszą lub rysują, czego nauczyli się w czasie podróży.
b. Wrzucają karteczki do „kapsuły mądrości”.
8. Zadania domowe
Uczeń:
a. opowie w domu o przygotowaniach do majówki z Grosikiem,
b. porozmawia z rodzicami o tym, jakie mamy korzyści z oszczędzania środowiska,
c. wykona razem z rodzicami przestrzenną pracę użytkową z odpadów.