Nawigacja
Pokaż spis treści

Kwiecień

Scenariusz nr 2

Temat dnia: Moja wiedza przywieziona z planety Zabawka.

Rozmowa o wpływie reklamy na zakupy dzieci i ich bliskich. Omówienie rad na udane i racjonalne zakupy. Planowanie budżetu domowego. Zabawa w sklep. Zabawy muzyczno‑ruchowe.

PLANOWANY CZAS przebiegu zajęć zintegrowanych: 5 godzin lekcyjnych.

CEL OGÓLNY: Kształtowanie konsumenckich postaw ucznia. Doskonalenie umiejętności dokonywania dobrych wyborów podczas zakupów.

CELE

Uczeń:

  • wyjaśnia wpływ reklamy na dokonywane zakupy,

  • formułuje zasady udanych zakupów,

  • wypowiada się na temat racjonalnego wydawania pieniędzy,

  • wymienia składniki budżetu domowego,

  • dokonuje zakupów, bawiąc się w sklep,

  • liczy w zakresie 100,

  • współpracuje w grupie.

OMAWIANE POJĘCIA: reklama, marka, oferta, jakość, reguła, budżet domowy, deficyt budżetowy, produkt, rozważny klient, cena, podatki.

METODY (WG W. OKONIA):

  • asymilacji wiedzy,

  • aktywizujące,

  • praktyczne.

FORMY PRACY Z UCZNIEM:

  • zbiorowa,

  • indywidualna jednolita,

  • grupowa.

MATERIAŁY DO ZAJĘĆ

Przebieg zajęć

1. Budżet domowy – analizujemy domowe wydatki.

a. Nauczyciel zadaje uczniom pytania: Co to jest budżet domowy? (zestawienie przychodów i wydatków w określonym czasie, np. miesiąca). Czy wiedzą, co to są przychody? Czy uczestniczą w planowaniu wydatków rodzinnych? Czy wiedzą, na co są przeznaczane pieniądze w rodzinie? (wydatki stałe, wydatki na rozrywkę, wydatki zmienne, wydatki nieprzewidziane). Czy umieją wyjaśnić, co to jest deficyt budżetowy? Jakie są sposoby na jego uniknięcie?

b. Podsumowanie: Zasoby pieniężne w budżecie domowym są skończone. Jeśli codziennie będziemy kupować nowe zabawki, odwiedzać sale zabaw, chodzić do kina, to nie wystarczy nam pieniędzy na chleb albo ubrania. Praca pozwala nam kupić ubrania, jedzenie czy zabawki, ale oznacza również, że mamy mniej czasu na wspólne zabawy.

c. Nauczyciel wyjaśnia, że każdy, kto otrzymuje wynagrodzenia, płaci podatki. Podatki doliczone są też do ceny towarów (np. benzyna). Podatki stanowią główne źródło dochodów państwa oraz umożliwiają finansowanie jego działalności. Na przykład dzięki podatkom państwo opłaca szkoły, szpitale, budowę dróg czy wspiera najuboższych.

Dla nauczyciela:

http://www.finanse.mf.gov.pl/abc‑podatkow/informacje‑podstawowe

2. Wiewiórka wie – omawiamy zadanie domowe z pierwszego dnia.

Uczniowie wypowiadają się o wpływie reklamy na ich oraz rodzinne zakupy.

3. O czym powinniśmy pamiętać, wyruszając na zakupy? – przygotowanie mapy dobrych rad na zakupy.

a. Nauczyciel tworzy równe grupy uczniów. Każdej z nich daje kartkę i mazaki.

b. Uczniowie w zespołach ustalają i zapisują na kartkach (A4) niezbędne rady dla wszystkich przed wyruszeniem na zakupy, np.:

  • Kupuj to, co jest Ci najbardziej potrzebne!

  • Nie rób zakupów na zapas!

  • Pamiętaj, że budżet domowy jest ograniczony i nie jest przeznaczony tylko dla Ciebie!

  • Nie zawsze musisz mieć wszystko to, co ma kolega!

  • Kupując, sprawdź cenę, datę ważności i jakość produktu!

  • Zwracaj uwagę, czy kupiony produkt jest bezpieczny dla Twego zdrowia.

  • Nabywając produkty, nie kieruj się tylko reklamą!

c. Przedstawiciel grupy odczytuje rady przygotowane przez kolegów.

d. Uczniowie przyklejają swoje propozycje, tworząc klasową mapę dobrych rad na zakupy.

e. Uczniowie zapisują rady do swoich „Dzienników podróży”nr 8.

4. Racjonalnie wydajemy pieniądze – zadania matematyczne.

a. Uczniowie samodzielnie wykonują zadania w „Dzienniku podróży”nr 8.

b. Sprawdzenie poprawności wykonania zadań nastąpi poprzez głośne ich odczytanie przez wybranych uczniów. Nauczyciel podaje faktyczne ceny produktów.

5. Jestem rozważnym klientem – zabawa w sklep z wykorzystaniem plakatu „Sklep z zabawkami”.

Dla nauczyciela:

Można wykorzystać zabawki przyniesione przez uczniów z domu.

a. Przed rozpoczęciem zabawy w sklep nauczyciel z uczniami przypina ceny do zabawek przyniesionych przez dzieci i na ilustracjach. Podkreśla konieczność dokonywania zakupów z rozwagą.

b. Uczniowie bawią się w sklep, nauczyciel przydziela role: sprzedawca, magazynier, kasjer, ochrona sklepu, pracownik sali i klient.

c. Dzieci rozmawiają o zakupionych produktach i o tym, co zdecydowało o ich wyborze.

6. Moja wiedza zdobyta na planecie Zabawka – podsumowanie podróży.

a. Każdy uczeń otrzymuje od nauczyciela kartkę, na której pisze lub rysuje, czego nauczył się w czasie dzisiejszej podróży.

b. Uczniowie wrzucają karteczki do kapsuły.

7. Bezpiecznie z Grosikiem.

Uczniowie przyklejają do parasola naklejkę z hasłem dotyczącym bezpiecznej zabawy.

8. Tu już byliśmy – Grosikowy ślad.

Uczniowie, w wybranym miejscu w klasie, zamieszczają znaczek, który stanowi ślad pobytu na planecie Zabawka.

9. Zadania domowe.

Uczeń:

a. opowie rodzicom o swojej podróży na planetę Zabawka,

b. porozmawia z nimi o tym, w jaki sposób planujemy budżet domowy.