Scenariusz nr 2
Temat dnia: Moja wiedza przywieziona z planety Portfelik.
Swobodne wypowiedzi na temat sposobów zarabiania pieniędzy przez dzieci oraz zachowań w sytuacji zagrożenia na podstawie tekstów „Portfelik Bożenki” i „Niebezpieczna przygoda”. Liczenie pieniędzy. Bezpieczne przechowywanie pieniędzy. Poznanie wyglądu i przeznaczenia karty płatniczej. Zabawy muzyczno‑ruchowe. Wykonanie portfelika z papieru.
PLANOWANY CZAS przebiegu zajęć zintegrowanych: 4 godziny lekcyjne.
CEL OGÓLNY: Doskonalenie wiedzy na temat sposobów bezpiecznego przechowywania pieniędzy. Kształtowanie umiejętności właściwego zachowania w sytuacjach zagrożeń.
CELE
Uczeń:
wymienia sposoby zarabiania pieniędzy przez dorosłych oraz dzieci,
wypowiada się na temat wartości i potrzeby pracy,
wypowiada się na temat wyglądu i zastosowania karty płatniczej,
dowiaduje się, że nie za każdą pracę trzeba otrzymać zapłatę,
radzi sobie w przypadku zagrożenia i wie, kogo poprosić o pomoc,
podaje numery telefonów alarmowych,
buduje wielozdaniowe wypowiedzi na temat kieszonkowego,
składa portfelik z papieru,
pisze poprawnie wybrane wyrazy z trudnościami ortograficznymi.
OMAWIANE POJĘCIA: gotówka, rodzaje kart płatniczych, budowa karty (awers i rewers), bankomat, kieszonkowe, sposoby zarabiania i przechowywania pieniędzy, telefony alarmowe.
METODY (WG W. OKONIA):
asymilacji wiedzy,
aktywizujące,
praktyczne.
FORMY PRACY Z UCZNIEM:
zbiorowa,
indywidualna jednolita,
MATERIAŁY DO ZAJĘĆ
„kapsuła mądrości”,
pacynka wiewiórka,
nagrania dźwięków charakterystycznych dla zawodów oraz piosenki „Od grosika do złotówki”,
ilustracje dotyczące pomagania w różnych sytuacjach,
kartki z niedokończonymi zdaniami,
zestaw monet,
zestaw banknotów,
kolorowe karteczki do – „kapsuły mądrości”,
naklejka do Parasola z napisem „Dziękujemy tym, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo”,
różnorodne materiały plastyczne.
Przebieg zajęć
1. Witamy się piosenką „Od grosika do złotówki” – zabawy muzyczno‑ruchowe.
2. Startujemy – uczniowie przy dźwiękach muzyki poruszają się po sali w dowolnych kierunkach, naśladując start rakiety, a gdy muzyka milknie, siadają w kręgu na podłodze.
3. Wiewiórka wie – omawiamy zadania domowe z pierwszego dnia. Rozmowa w oparciu o informacje uzyskane od rodziców, w jaki sposób można zarabiać pieniądze.
4. Realizujemy cele podróży – bezpieczne miejsce na moje pieniądze.
a. Swobodne wypowiedzi uczniów na temat „Czy otrzymujesz kieszonkowe na swoje zakupy, czy tylko określone kwoty na ściśle wyznaczony cel, np.: składka klasowa, bilet do kina, kupno zeszytu?”.
b. Rozmowa na temat znanych dzieciom sposobów bezpiecznego przechowywania pieniędzy, sposobów zabezpieczenia przed kradzieżą (nie nosimy ich w zewnętrznych kieszeniach ubrań, nie zostawiamy w widocznym miejscu), poszanowania pieniędzy (nie wolno ich prać, drzeć, dziurawić).
5. Płacimy kartą płatniczą – zapoznanie uczniów z rodzajami kart płatniczych.
a. Wypowiedzi uczniów na temat „Czy portfelik jest najbezpieczniejszym miejscem przechowywania pieniędzy, czyli gotówki?”.
b. Nauczyciel zapoznaje uczniów z kartą płatniczą jako formą bezgotówkowego i bezpiecznego płacenia.
rodzaje kart: bankomatowa, kredytowa, debetowa, przedpłacona, z opóźnionym terminem spłaty,
budowa karty płatniczej:
awers: nazwa banku, chip, data ważności karty, dane właściciela karty, logo organizacji płatniczej, numer karty, płatności zbliżeniowe,
rewers: pasek magnetyczny, hologram, dane banku, miejsce na podpis, numer,
c. Omówienie zasad bezpiecznego posługiwania się kartą płatniczą.
d. Przedstawienie Grosikowej karty płatniczej. Omówienie budowy karty i wskazanie przez uczniów brakujących elementów.
e. Wykonanie przez dzieci ćwiczenia w „Dzienniku podróży” nr 4.
http://www.najlepszekonto.pl/budowa‑karty‑platniczej
Dla nauczyciela: Szczegółowe informacje oraz wzór karty znajdują się w Materiałach dodatkowych na stronie internetowej projektu.
6. Nasze pomysły na zapełnienie pieniędzmi portfelika Bożenki – poszukiwanie możliwości zarabiania pieniędzy przez dzieci.
a. Nauczyciel czyta tekst „Portfelik Bożenki”.
Portfelik Bożenki
Bożenka swoje kieszonkowe przeznaczyła na zakup portfelika. Jest on kolorowy i wyjątkowy. Na żółtym płótnie wyhaftowane są malutkie, czerwone różyczki. Jedna przegródka przeznaczona jest na monety, a druga na banknoty. Niestety, Bożenka wydała całe kieszonkowe i jest jej bardzo smutno. Co może zrobić, aby zapełnić portfelik pieniędzmi przed wyjazdem na szkolną wycieczkę?
b. Uczniowie zastanawiają się, w jaki sposób Bożenka może zapełnić portfelik pieniędzmi i przeznaczyć je na wycieczkę szkolną.
c. Zapisują na kartkach pomysły na zapełnienie pieniędzmi portfelika Bożenki (praca w grupach).
d. Przedstawiciele grup odczytują pomysły zespołu.
e. Uczniowie wybierają najciekawszy, najłatwiejszy w realizacji pomysł.
f. Uczniowie zapisują w „Dziennika podróży” nr 4 pomysł, który ich zdaniem jest najlepszy i uzasadniają swój wybór.
g. Uczniowie składają portfelik z papieru (instrukcja znajduje się w Materiałach dodatkowych na stronie internetowej projektu).
7. Niebezpieczna przygoda Bożenki – omówienie zachowania w sytuacji zagrożenia.
a. Uczniowie słuchają tekstu „Niebezpieczna przygoda Bożenki”.
Niebezpieczna przygoda Bożenki
Bożenka posłuchała Waszych rad i przed wyjazdem na szkolną wycieczkę zapełniła portfelik pieniędzmi. Podczas wycieczki, gdy zwiedzała Stare Miasto, zauważyła, że oddaliła się od grupy. Bardzo się wystraszyła i zaczęła płakać.
b. Omawiają zachowanie Bożenki i zastanawiają się, co w takiej sytuacji powinna zrobić.
Dla nauczyciela: W rozmowie z uczniami należy przypomnieć, do kogo dzieci mogą zawrócić się z prośbą o pomoc oraz numery telefonów alarmowych. Należy też powiedzieć, że wykonanie takiego połączenia jest darmowe.
8. Liczę pieniądze – uczniowie wykonują ćwiczenia „Liczę swoje zarobki” w „Dzienniku podróży” nr 4.
Nauczyciel przypomina im różnice w pomocy sąsiedzkiej i pomocy za drobne wynagrodzenie.
9. Moja wiedza uzyskana w czasie podróży po planecie Portfelik – podsumowanie drugiego dnia podróży.
a. Każdy uczeń otrzymuje od nauczyciela kartkę, na której pisze lub rysuje, czego nauczył się w czasie podróży.
b. Uczniowie wrzucają karteczki do „kapsuły mądrości”.
10. Bezpiecznie z Grosikiem.
Uczniowie przyklejają do Parasola bezpieczeństwa naklejkę z hasłem „Dziękujemy tym, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo”.
11. Tu już byliśmy – Grosikowy ślad.
Uczniowie w wybranym miejscu w klasie umieszczają znaczek, który stanowi ślad pobytu na planecie Portfelik.
12. Zadania domowe.
Uczeń:
a. opowie w domu o swojej podróży na planetę Portfelik,
b. porozmawia z rodzicami o tym, w jaki sposób możemy bezpiecznie korzystać z karty płatniczej.