Nawigacja
Pokaż spis treści

Podróż po planecie Złotówka poświęcona jest podsumowaniu całej podróży z Grosikiem. Utrwalona zostanie wiedza i umiejętności w zakresie planowania wydatków, gospodarowania własnym budżetem oraz oszczędzania.

Zaproponowane zadania pozwolą także na utrwalenie wiedzy dotyczącej bezpiecznych zachowań, rozważnego dokonywania zakupów i bezpiecznego przechowywania pieniędzy podczas świątecznych zakupów. Doskonalona jest umiejętność przeliczania pieniędzy.

I. Nauczyciel

W ciągu dziesiątego miesiąca galaktycznej podróży nauczyciel realizuje założone zadania dydaktyczne wykorzystując w kolejnych tygodniach:

  • tydzień pierwszy: scenariusz nr 1,

  • tydzień drugi i trzeci: wybrane zadania, gry i zabawy edukacyjne zamieszczone w części „Konta edukacyjne”,

  • tydzień czwarty: scenariusz nr 2.

Na zakończenie zajęć w pierwszym i ostatnim dniu podróży po planecie Złotówka nauczyciel wręcza uczniom naklejki ze zdaniami stymulującymi rodziców do rozmowy.

Podczas podróży nauczyciel analizuje pracę dzieci, wybiera dodatkowe zadania stosownie do zaplanowanych działań i potrzeb uczniów.

W ostatnim dniu pobytu na planecie Złotówka nauczyciel wspólnie z dziećmi wizualizuje podróż umieszczając w sali dziesiąty Grosikowy ślad i naklejkę z hasłem „Bezpiecznie spędzamy czas wolny w domu”.

II. Rodzice

Rodzice śledzą postępy swoich dzieci w zakresie edukacji finansowej analizując wykonywane zadania w „Dzienniku podróży”. Rozmawiają z dziećmi na tematy zamieszczone na naklejkach.

Na planecie Złotówka są to następujące zdania:

  • Porozmawiaj ze mną o tym, co uważam za swoje największe bogactwo.

  • Porozmawiaj ze mną o tym, za co dziękuję Grosikowi.

III. Uczeń

Uczeń poprzez aktywny udział w zadaniach edukacyjnych utrwala swoją wiedzę i umiejętności w zakresie zarabiania pieniędzy, ich mądrego wydawania i oszczędzania, gospodarowania własnym budżetem oraz bezpiecznych zachowań.

Zapoznaje się z pojęciami: bogactwo, skarby, marzenia, osiągnięcia, lokata, finanse. Poznaje własne zasoby, potrzeby i dokonuje trafnej samooceny. Doskonali umiejętność wypowiadania się na temat swoich marzeń.

Poprzez aktywny udział w zadaniach edukacyjnych uczeń poszerza swoją wiedzę dotyczącą bezpiecznego przechowywania pieniędzy podczas dokonywania zakupów i racjonalnego ich wydawania. Doskonali umiejętność przeliczania pieniędzy i utrwala pojęcia: budżet domowy, reklama, produkt, wydatki, oferta świąteczna, data ważności, rozważny klient.

Wykonuje ćwiczenia w „Dzienniku podróży”.

W domu rozmawia z rodzicami na zaproponowane w szkole tematy.

Grudzień

Scenariusz nr 1

Temat dnia: Startujemy na planetę Złotówka.

Ustalenie celu podróży na podstawie hasła z krzyżówki. Wzbogacenie słownictwa o pojęcia: bogactwo, skarby. Wypowiedzi dzieci na temat swoich marzeń oraz możliwości ich spełnienia. Rozwiązywanie zadań tekstowych.

PLANOWANY CZAS przebiegu zajęć zintegrowanych: 4 godziny lekcyjne.

CEL OGÓLNY: Doskonalenie wiedzy i umiejętności z zakresu edukacji finansowej.

CELE

Uczeń:

  • wypowiada się na temat swoich marzeń i możliwościach ich spełnienia,

  • uzupełnia zdania dotyczące swoich umiejętności i talentów,

  • rozwiązuje zadania tekstowe,

  • rozwiązuje krzyżówkę,

  • współpracuje w grupie.

OMAWIANE POJĘCIA: bogactwo, skarby, marzenia, osiągnięcia.

METODY (WG W. OKONIA):

  • asymilacji wiedzy,

  • aktywizujące,

  • praktyczne.

FORMY PRACY Z UCZNIEM:

  • zbiorowa,

  • indywidualna jednolita,

  • grupowa.

MATERIAŁY DO ZAJĘĆ

Przebieg zajęć

1. Wiewiórka wie – omawiamy zadanie domowe z poprzedniego miesiąca.

Uczniowie opowiadają o swoich rozmowach z rodzicami, z którymi dzielili się tym, czego nauczyli się podczas wędrówek z Grosikiem.

2. Dokąd dzisiaj lecimy? – ustalenie celu podróży

a. Nauczyciel czyta list od Grosika

Wspaniali Podróżnicy!

Jest mi bardzo miło podróżować wraz z Wami. Wasza mądrość i pilność oraz współpraca sprawiły, że szczęśliwie zbliżamy się do końca wyprawy. Dzisiaj rozpoczniemy podróżna kolejną planetę… A jaka to będzie planeta, dowiecie się, rozwiązując krzyżówkę.

Powodzenia!

Wasz przewodnik Grosik

b. Uczniowie rozwiązują krzyżówkę w „Dzienniku podróży” nr 17

c. Chętny uczeń odczytuje hasło krzyżówki, a inny podchodzi do plakatu i przykleja nazwę planety: Złotówka.

3. Startujemy – zabawa muzyczno‑ruchowa

a. Uczniowie przy dźwiękach muzyki „start i lot rakiety”poruszają się po sali w dowolnych kierunkach.

b. Naśladują start rakiety oraz jej lot.

c. Gdy muzyka milknie, rakieta ląduje i uczniowie wracają na swoje miejsca.

4. Witamy na planecie Złotówka – wysłuchanie i analiza powitania.

a. Uczniowie czytają powitanie w „Dzienniku podróży”, zwracając uwagę na informacje o zadaniach na kolejny miesiąc podróży.

Witajcie Uczniowie na planecie Złotówka!

Czeka tu Was wiele ciekawych zadań i przygód. Potrzebna Wam będzie dotychczas zdobyta wiedza. Porozmawiamy o tym, jakie są Wasze marzenia i co uważacie za największe Wasze bogactwo. Powodzenia.

Życzę udanej wyprawy!

Wasz przewodnik Grosik

b. Nauczyciel omawia z uczniami cele i zadania podróży na planecie Złotówka.

Dla nauczyciela:

Można wizualizować cele zakładane do osiągnięcia przez uczniów poprzez zapisanie ich na papierze większego formatu i zawieszenie w widocznym miejscu w klasie.

Na planecie Złotówka:

  • poznamy pojęcia: bogactwo, skarby, osiągnięcia,

  • porozmawiamy o naszych marzeniach,

  • ustalimy, co uważamy za swoje bogactwo.

5. Jestem bogaty, bo… – uzupełnianie zdań

a. Uczniowie odczytują zaszyfrowane zdanie w „Dziennika podróży” nr 17.

b. Odczytują hasło: „Moje osiągnięcia są moim bogactwem”.

c. Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat tego, co uważają za swoje bogactwo. Zwraca uwagę na to, że bogactwem może być talent, umiejętność swobodnego wypowiadania się, płynnego czytania, liczenia, zdobyta wiedza o oszczędzaniu, dokonywaniu trafnych zakupów, zdrowie, czyste środowisko przyrodnicze, wymarzona praca, umiejętność przewidywania, zabezpieczania się, a nie wyłącznie pieniądze.

d. Uczniowie wychodzą z ławek i siadają w kręgu.

e. Wyznaczony uczeń rozkłada pośrodku kręgu kartki z niedokończonymi zdaniami:

  • Jestem bogaty, bo umiem...

  • Jestem bogaty, bo wiem...

  • Jestem bogaty, bo potrafię...

  • Jestem bogaty, bo znam...

  • Jestem bogaty, bo dbam...

f. Uczniowie losują zdanie, odczytują je głośno i uzupełniają ustnie.

6. Bawimy się – zabawy przy piosence „Od grosika do złotówki”.

7. Gwiazdozbiór marzeń – uczniowskie marzenia.

a. Uczniowie rozmawiają o swoich marzeniach i możliwościach ich spełniania

b. Nauczyciel zwraca uwagę, że nie tylko pieniądze, ale także pomysły, wiara w sukces, praca, cel, wytrwałość, wiedza, chęć podejmowania działań, potrzeba osiągania celów i współpraca pomagają realizować marzenia.

c. Nauczyciel rozdaje uczniom „gwiazdy marzeń”. Dzieci zapisują na „gwiazdach marzeń” swoje pragnienia. Zawieszają je tworząc Gwiazdozbiór marzeń. Chętni uczniowie opowiadają kolegom o swoich marzeniach.

8. Marzenia się spełniają – rozwiązywanie zadań matematycznych.

a. Nauczyciel rozmawia z uczniami o tym, że marzenia mogą się spełnić, gdy posiadają oni wiedzę i umiejętności dotyczące liczenia pieniędzy, zarabiania, oszczędzania, a szczególnie właściwego lokowania i inwestowania pieniędzy.

b. Uczniowie rozwiązują zadania matematyczne znajdujące się w „Dzienniku podróży”.

9. Zadania domowe

Uczeń:

a. opowie w domu o wyprawie na planetę Złotówka,

b. porozmawia z rodzicami o tym, co uważa za swoje największe bogactwo.