Scenariusz nr 2.
Temat dnia: Grosik planuje bezpieczne święta.
Rozmowa na temat planowania wydatków i racjonalnego gospodarowania budżetem domowym. Składanie świątecznych życzeń. Podsumowanie wiedzy i umiejętności z galaktycznej podróży z Grosikiem.
PLANOWANY CZAS przebiegu zajęć zintegrowanych: 4 godziny lekcyjne.
CEL OGÓLNY: Doskonalenie umiejętności w zakresie racjonalnego planowania wydatków świątecznych. Kształtowanie umiejętności bezpiecznych zachowań.
CELE
Uczeń:
buduje wielozdaniową wypowiedź na określony temat,
wypowiada się na temat bezpiecznego przechowywania pieniędzy podczas zakupów,
rozwiązuje zadania z treścią,
planuje świąteczne zakupy,
śpiewa piosenkę”Od Grosika do złotówki”,
improwizuje ruch w takt muzyki,
współpracuje w grupie.
OMAWIANE POJĘCIA: budżet domowy, wydatki, reklama, bezpieczne przechowywanie pieniędzy podczas zakupów.
METODY (WG W. OKONIA):
asymilacji wiedzy,
aktywizujące,
praktyczne.
FORMY PRACY Z UCZNIEM:
zbiorowa,
indywidualna jednolita,
grupowa.
MATERIAŁY DO ZAJĘĆ
„kapsuła mądrości”,
pacynka wiewiórka,
arkusz papieru do zapisania celów zajęć,
nagranie dźwięku lotu rakiety oraz piosenki „Od grosika do złotówki” w wersji wokalnej i instrumentalnej,
naklejki z napisem „Porozmawiaj ze mną o tym, za co dziękuję Grosikowi”,
kolorowe karteczki do „kapsuły mądrości”,
arkusz papieru (format 100 x 70 cm),
różnorodne materiały plastyczne,
Przebieg zajęć
1. Przesyłamy Grosikowy promyk uśmiechu – zabawa typu „Iskierka przyjaźni”.
Uczniowie stojąc w kole witają się rymowanką: „Wysyłam do was Złotówkowy promyk uśmiechu, niech powróci do mnie w pośpiechu”.
2. Wiewiórka wie – omawiamy zadania domowe z poprzedniego dnia
Uczniowie dzielą się wiedzą uzyskaną w czasie rozmowy z rodzicami o tym, co uważają za swoje bogactwo.
3. Pomagamy Grosikowi zaplanować bezpieczne święta – rady dla Grosika.
Nauczyciel odczytuje list od Grosika
Drodzy Uczniowie!
Zbliżają się święta i dlatego chciałbym jak najlepiej się do nich przygotować, aby były dla mnie szczęśliwe i bezpieczne. Pomóżcie mi je zaplanować, abym o niczym nie zapomniał. Bawiąc się:
utrwalcie znaczenie pojęć: wydatki, gotówka, budżet domowy, reklama,
dowiedzcie się, jak bezpiecznie przechowywać pieniądze podczas świątecznych zakupów,
doskonalcie przeliczanie pieniędzy,
przypomnijcie sobie, w jaki sposób nie dać się reklamie,
dowiedzcie się, jak bezpiecznie spędzić czas wolny w domu
Wasz przewodnik Grosik
b. Uczniowie omawiają treść listu odpowiadając na pytania nauczyciela, np. O czym Grosik chciałby z nami porozmawiać? Jakie pojęcia mamy utrwalić?
Dla nauczyciela:
Można zwizualizować cele zakładane do osiągnięcia przez uczniów poprzez zapisanie ich na kartonie większego formatu i zawieszenie w widocznym miejscu w klasie.
Na planecie Złotówka:
utrwalimy znaczenie pojęć: wydatki, gotówka, budżet domowy, reklama, oferta,
dowiemy się, jak bezpiecznie przechowywać pieniądze podczas świątecznych zakupów,
dowiemy się, jak nie dać się reklamie,
będziemy przeliczać pieniądze,
dowiemy się, jak bezpiecznie spędzić czas wolny w domu.
c. Wypowiedzi uczniów na temat przygotowań do zbliżających się świąt – tworzenie mapy myśli do tematu „ O czym Grosik musi pamiętać planując bezpieczne święta”z wykorzystaniem metody kuli śniegowej:
dzieci w parach zapisują na karteczkach swoje propozycje do tematu,
następnie pary łączą się w czwórki, dzieci porównują zapisy, wykreślają powtarzające się skojarzenia; dalej czwórki łączą się w ósemki tworząc grupy,
w grupach segregują skojarzenia, nadają im nazwy, karteczki przyklejają na dużym arkuszu papieru, ozdabiają plakat wg własnego pomysłu,
prezentują swoje mapy na forum klasy (przykładowe tematy: ubieranie choinki, przygotowanie prezentów, sprzątanie, robienie zakupów),
uczniowie otrzymują kartki w kolorze czerwonym; zadaniem każdego ucznia jest napisanie na nich bezpiecznych zachowań do wcześniejszych tematów, np. Podczas ubierania choinki nie podłączam samodzielnie lampek do prądu.
d. Rozmowa nauczyciela z uczniami na temat zgromadzonego słownictwa, ustalenie zadań, jakie Grosik musi przed świętami wykonać. Zwrócenie uwagi na zachowanie bezpieczeństwa podczas świątecznych przygotowań.
4. Wybieramy choinkę dla Grosika – choinka naturalna czy sztuczna?
a. Nauczyciel wyjaśnia, która choinka jest bardziej przyjazna środowisku, naturalna czy sztuczna. Sztuczne choinki są nieekologiczne. Naturalne choinki podczas kilkuletniego wzrostu wiążą w swej biomasie znaczne ilości szkodliwego dwutlenku węgla. Pozostające po wycięciu choinki korzenie wzbogacają glebę w próchnicę. Wyrzucone po świętach drzewko szybko się rozkłada, a jego składniki wracają do obiegu materii w przyrodzie.
Sztuczne choinki wytwarza się z substancji, których samo wydobycie powoduje szkody w środowisku i podczas produkcji powstają nieprzyjazne pyły, gazy, wyziewy z zakładów chemicznych. Jej biodegradacja następuje bardzo powoli, bo rozpad związków PCV trwa co najmniej 400 lat. Plantacje choinek zakładane są nie tylko w lasach państwowych, ale też na gruntach prywatnych, nieprzyjaznych rolnictwu. Stają się źródłem dochodów mieszkańców wsi.
Źródło: http://www.biolog.pl/a
b. Nauczyciel prowadzi rozmowę na temat ozdób choinkowych.
Jaka jest twoja wymarzona choinka?
Czy jest naturalna, czy sztuczna?
Jakie ozdoby wiszą na twojej choince?
Czy na choinkach wiszą ozdoby własnoręcznie zrobione, czy kupione w sklepie?
Z czego można własnoręcznie wykonać ozdoby choinkowe?
Jaka jest zaleta ozdób własnoręcznie zrobionych? (np. integracja rodziny, wykorzystanie materiałów wtórnych, ochrona środowiska, wartość sentymentalna własnoręcznie wykonanych ozdób choinkowych).
c. „Grosikowa choinka”–uczniowie wykonują ozdoby choinkowe: bombki ozdobione nominałami monet i banknotów, łańcuch zrobiony z monet i/lub banknotów, postać Grosika Gwiazdy na czubek choinki, itp.
5. Grosik robi świąteczne zakupy – zabawa matematyczno‑ruchowa
a. Nauczyciel przypomina o bezpiecznym przechowywaniu pieniędzy podczas zakupów (nosimy w portfelu niewielkie kwoty pieniędzy, nie nosimy portfela w zewnętrznych kieszeniach ubrania, udając się na zakupy nie bierzemy wszystkich swoich oszczędności) oraz kupowaniu zgodnie z przygotowaną listą zakupów.
b. Nauczyciel wywiesza w klasie nominały pieniędzy i napisy z nazwami sklepów: spożywczy, papierniczy, mięsny.
c. Dzieci tworzą koło. Jedno dziecko stoi w środku z piłką i rzuca ją kolejno do dzieci, pytając za każdym razem: „Co Grosik może kupić w sklepie… ?”(papierniczym, spożywczym…).
d. Dziecko, do którego została rzucona piłka, wymienia nazwę towaru, proponuje cenę tego towaru i odrzuca piłkę. Uczeń zapisuje kwoty pod szyldem właściwego sklepu.
e. Zabawa trwa do momentu, aż wszystkie dzieci wezmą w niej udział.
f. Na koniec uczniowie przeliczają kwoty zapisane w każdym sklepie.
6. Czy byłem uważnym podróżnikiem – matematyczne zadania
Uczniowie samodzielnie wykonują zadania w „Dziennikach podróży”nr 18.
7. Bawimy się przy piosence „Od grosika do złotówki”.
8. Utrwalamy określenia dotyczące pieniędzy – oszczędne gospodarowanie domowym budżetem.
Uczniowie pracując w parach, dobierają do określeń ich opisy:
Pójść z torbami – Bardzo zbiednieć.
Dostać po kieszeni – Ponieść duże koszty, mieć straty niezależne od własnego gospodarowania.
Słona cena – Wysoka cena.
Klepać biedę – Być biednym, żyć w niedostatku, w ubóstwie.
Zastaw się, a postaw się – Zapożyczyć się i ugościć innych, aby pokazać swoje „bogactwo”.
Gościnność i szczodrość w podejmowaniu gości powinna być należyta, stąd „postaw się”, nawet jeśli oznacza to konieczność zadłużenia się, oddania w zastaw swojego majątku.
9. Ja to umiem, ja to wiem – zebranie i podsumowanie wiedzy oraz umiejętności zgromadzonych w czasie podróży z Grosikiem po planecie Złotówka.
Uczniowie rozmawiają o wszystkich osiągnięciach, które zdobyli w czasie całej podróży. Wspólnie ustalają, za co chcieliby podziękować Grosikowi.
10. Bezpiecznie z Grosikiem.
a. Uczniowie przyklejają do parasola naklejkę z hasłem „Bezpiecznie spędzam czas wolny w domu”.
b. Wypowiadają się na temat bezpiecznych zachowań.
11. Tu już byliśmy – Grosikowy ślad.
Uczniowie w wybranym miejscu w klasie zamieszczają ostatni Grosikowy ślad, który jest dowodem pobytu na planecie Złotówka.
12. Łańcuszek dobrych życzeń – uczniowie składają kolegom i Grosikowi świąteczne życzenia.
13. Zadania domowe.
Uczeń:
a. opowie rodzicom o tym, za co dziękuje Grosikowi,
b. porozmawia z rodzicami o tym, jak spędzić bezpiecznie czas wolny w domu.