Nawigacja
Pokaż spis treści

Październik

Scenariusz nr 2

Temat dnia: Czarna dziura w naszych finansach.

Omówienie dobrych rad dotyczących zakupów. Formułowanie wypowiedzi na temat „czarnej dziury” i sposobów ubezpieczania się przed skutkami nieszczęśliwych zdarzeń. Ustalenie przyczyn powodujących straty pieniędzy. Zaplanowanie działań zapobiegających niepotrzebnym wydatkom. Uczestniczenie w zabawie muzyczno‑ruchowej „Czarna dziura”.

PLANOWANY CZAS przebiegu zajęć zintegrowanych: 4 godziny dydaktyczne.

CEL OGÓLNY: Inspirowanie do oszczędzania i racjonalnego wydawania pieniędzy. Uświadomienie potrzeby ubezpieczenia się przed skutkami nieszczęśliwych zdarzeń.

CELE
Uczeń:

  • wyjaśnia pojęcie deficyt, ubezpieczenie, mienie, dobra materialne, polisa,

  • wymienia sytuacje, w których pieniądze wydawane są nieracjonalnie,

  • wypowiada się na temat sposobów oszczędzania,

  • ustala przyczyny strat finansowych,

  • planuje działania zapobiegające niepotrzebnym wydatkom oraz skutkom nieszczęśliwych zdarzeń,

  • bawi się przy muzyce,

  • współpracuje w grupie.

OMAWIANE POJĘCIA: różnorodne formy oszczędzania, racjonalne wydawanie pieniędzy, podejmowanie decyzji finansowych, deficyt, ubezpieczenie, mienie, dobra materialne, polisa.

METODY (WG W. OKONIA):

  • asymilacji wiedzy,

  • aktywizujące,

  • praktyczne.

FORMY PRACY Z UCZNIEM:

  • zbiorowa,

  • indywidualna jednolita,

  • grupowa.

MATERIAŁY DO ZAJĘĆ

Przebieg zajęć

1. Wiewiórka wie – omawiamy zadania domowe z poprzedniego dnia.

Uczniowie dzielą się wiedzą uzyskaną podczas rozmowy z rodzicami dotyczącą płatności bezgotówkowych oraz inwestowania.

2. Poznajemy określenia dotyczące pieniędzy.

a. Nauczyciel rozmawia z uczniami o niewłaściwym gospodarowaniu pieniędzmi, wyjaśniając związki frazeologiczne: „pieniądze przeciekają przez palce”, „mieć dziurawą kieszeń”, „żyć z ołówkiem w ręku”, „pójść z torbami”.
b. Dzieci wykonują ćwiczenie w „Dzienniku podróży” nr 15.
c. Rozwiązują krzyżówkę w „Dzienniku podróży” poznając tytuł wiersza.
d. Nauczyciel czyta wiersz pt. „Czarna dziura” i omawia jego treść.

CZARNA DZIURA
Patrzą uczeni w kosmos i w mikroskop. Wypatrują, dyskutują:
Co to jest? Gdzie to jest? Zagadka wielka jak natura: czarna dziura.
I choć wszędzie ciemno, słychać głos:
Tylko ja to wiem na pewno!
Jeśli chcesz, to ucz się ze mną, że…
Czarna dziura to mikstura naszych chęci, apetytu i popytu.
Wciągnie Ciebie i Twe myśli, jak o Tobie nie pomyśli Twój kolega,
który głowę ma roztropną tak jak trzeba, czyli ja – Grosik Pan.

e. Nauczyciel wyjaśnia pojęcie czarna dziura
Czarna dziura to obiekt astronomiczny, powstały z gwiazdy, w której skończyło się atomowe paliwo (wodór) i która przez to zgasła. Czarna dziura ma bardzo wielką masę, wielokrotnie większą od Słońca, i przez to bardzo silnie przyciąga wszystkie obiekty w sąsiedztwie, pochłaniając je w swoim wnętrzu. Nawet światło nie jest wystarczająco szybkie, żeby uciec z czarnej dziury. Czarna dziura działa podobnie, jak odpływ wanny, z którego po kąpieli wyjęto korek – zasysa wszystko w pobliżu i wciąga do środka jak wielki wir.

3. Ustalamy przyczyny naszych strat finansowych.

a. Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat:

  • W jaki sposób tracimy pieniądze, mienie (powstaje deficyt)?

  • Co sprawia, że ich nie mamy?

b. Uczniowie omawiają możliwe powody burza mózgów.

  • Złe zakupy (pod wpływem namowy kolegów, reklamy, chęci posiadania takiej samej rzeczy, jaką ma kolega, kupno rzeczy, których nie potrzebujemy, kupno towarów złej jakości).

  • Lenistwo – nie chce nam się zrobić czegoś, za co ktoś chciałby nam zapłacić (wyniesienie śmieci, popilnowanie dziecka, itp.).

  • Pożyczanie pieniędzy w sytuacji, gdy wiemy, że będziemy mieć problem z oddaniem.

  • Sytuacje losowe.

  • Niezabezpieczenie swojego mienia (brak ubezpieczenia dóbr materialnych, zdrowia).

c. Każdą sytuację uczniowie opisują na osobnej kartce. Wszystkie kartki tworzą „czarną dziurę” w ich finansach.
d. Dzieci naklejają „czarną dziurę” na niebieskim kartonie.

4. Bawimy się – zabawa muzyczno‑ruchowa „Czarna dziura”.

Dzieci bawią się przy muzyce. Poruszają się pojazdami kosmicznymi. Gdy muzyka milknie, lądują na planetach (kolorowych szarfach). Dziecko, dla którego zostanie czarna szarfa, jest „wciągane przez czarną dziurę” i odpada z zabawy. Nauczyciel usuwa jedną kolorową szarfę i zabawa trwa dalej, aż do momentu wyłonienia zwycięzcy.

5. Rady dla Grosika – podpowiadamy przewodnikowi, o czym należy pamiętać, aby uchronić się przed stratą pieniędzy i skutkami nieszczęśliwych zdarzeń.

a. Uczniowie omawiają możliwe sytuacje i ustalają zasady postępowania.

  • Pożyczając komuś pieniądze, spisuj umowę (komu, w jakim celu, na jak długo), będzie ona gwarantem dotrzymania warunków. W przypadku umowy ustnej, powinno się mieć świadka.

  • Oszczędzaj w różny sposób (pieniądze w akcjach, obligacjach, na kontach oszczędnościowych; zdrowie, makulatura, prąd, woda, ubrania, segregacja śmieci, opakowania wielokrotnego użytku, oszczędzanie krótkofalowe i długofalowe).

  • Oszczędzaj na drobne wydatki (skarbonka, z której trudno wyjąć pieniądze na żądanie).

  • Planuj wydatki – ułóż harmonogram (określ cel, rozdzielaj zbierane pieniądze na różne cele, wprowadź dyscyplinę oszczędzania).

  • Ubezpieczaj swoje mienie, zdrowie od skutków nieszczęśliwych zdarzeń (na wypadek śmierci, nieszczęśliwego wypadku, choroby, zalania, kradzieży rzeczy z samochodu, włamania do mieszkania, powodzi, trąb powietrznych, itp., możesz wykupić polisę).

b. Dzieci zapisują swoje pomysły na białych kółkach – łatkach, dzięki którym będzie można zakleić czarną dziurę.
c. Uczniowie wpisują rady dla Grosika, czyli swoje pomysły na oszczędzanie oraz ochronę mienia i zdrowia Grosika w „Dzienniku podróży” nr 15.

Dla nauczyciela:
Pojęcia z zakresu ubezpieczeń wyjaśnione są w Słowniczku Pojęć.
Podczas omawiania zagadnień należy zwrócić uwagę na potrzebę ubezpieczenia i zabezpieczania swojego zdrowia i mienia oraz przewidywania pewnych losowych zdarzeń, np.:

  • jeśli zachorujemy na wycieczce, otrzymamy pomoc medyczną w ramach ubezpieczenia,

  • jeśli nasze mieszkanie zostanie zalane, otrzymamy zwrot kosztów remontu,

  • jeśli skradziono nam samochód, otrzymamy odszkodowanie. Jeżeli w samochodzie pozostawimy wartościowe rzeczy, a nie posiadaliśmy na nie ubezpieczenia, stracimy je bezpowrotnie,

  • jeśli nie zrobimy kopii zapasowej ważnych treści zawartych w komputerze, a zostanie on nam skradziony lub zepsuje się, te treści również nam przepadną.

6. Jak oszczędzamy – podsumowanie.

a. Uczniowie wyjmują gwiazdy ze swoimi imionami – każdy jedną wybraną wspólnie z rodzicami przy podsumowaniu karty „Oszczędności…”.
b. Dzieci z gwiazdkami w takim samym kolorze naklejają je na papier wokół odpowiedniego symbolu (zdrowie, pieniądze, papier, woda).
c. Uczniowie przyklejają swoje arkusze z gwiazdami wokół złotówki. Tak powstaje klasowa Galaktyka Oszczędzania.
d. Dzieci opowiadają, dlaczego właśnie w takim obszarze najlepiej udawało im się oszczędzać i co mogą zrobić, by mogły być równie dobre w innych dziedzinach.
e. Uczniowie kolorują gwiazdę oszczędzania w „Dzienniku podróży” i uzupełniają wypowiedź.

7. Moja wiedza zdobyta podczas Grosikowych oszczędności – podsumowanie bloku tematycznego.

  • Każdy uczeń otrzymuje od nauczyciela karteczkę, na której pisze lub rysuje, czego nauczył się w czasie dzisiejszego dnia.

  • Uczniowie wrzucają karteczki do „kapsuły mądrości”.

8. Bezpiecznie z Grosikiem.

Uczniowie przyklejają do Bezpiecznego parasola naklejkę z hasłem „Ubezpieczamy się przed skutkami nieszczęśliwych zdarzeń”.

9. Tu już byliśmy – Grosikowy ślad.

Uczniowie w wybranym miejscu w klasie zamieszczają znaczek, który stanowi pamiątkę z Grosikowego oszczędzania.

10. Zadania domowe.

Uczeń:
a. opowie rodzicom o oszczędzaniu z Grosikiem,
b. porozmawia z rodzicami o tym, dlaczego powinniśmy się ubezpieczać.