Nawigacja
Pokaż spis treści

Podróż po planecie Parasol ma na celu utrwalenie wiedzy dotyczącej bezpiecznego przechowywania pieniędzy i racjonalnego ich wydawania oraz rozważnego i bezpiecznego dokonywania wakacyjnych zakupów. Doskonalona jest umiejętność przeliczania pieniędzy i utrwalane pojęcia: dług, lokata, depozyt, karta płatnicza, gotówka.

I. Nauczyciel

W ciągu szóstego miesiąca galaktycznej podróży nauczyciel realizuje założone zadania dydaktyczne, wykorzystując w kolejnych tygodniach:

  • tydzień pierwszy: scenariusz nr 1,

  • tydzień drugi i trzeci: wybrane zadania, gry i zabawy edukacyjne zamieszczone na Kontach edukacyjnych,

  • tydzień czwarty: scenariusz nr 2.

Na zakończenie zajęć w pierwszym i ostatnim dniu zajęć w ramach planety Parasol nauczyciel wręcza uczniom naklejki ze zdaniami stymulującymi rodziców do rozmowy.
Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat bezpiecznego spędzania wakacji.
Wspólnie z dziećmi wizualizuje podróż umieszczając w sali szósty Grosikowy ślad i naklejkę z hasłem „Bezpiecznie spędzamy wakacje”.

II. Rodzice

Rodzice współpracują z nauczycielem analizując wykonywane przez dzieci zadania dydaktyczne w „Dzienniku podróży” nr 6. Rozmawiają z nimi na tematy zapisane na naklejkach przyniesionych ze szkoły.
Podczas podróży po planecie Parasol są to następujące zdania:

  • Porozmawiaj ze mną o tym, jak bezpiecznie spędzić wakacje.

  • Porozmawiaj ze mną o tym, jak racjonalnie wydawać pieniądze w czasie wakacji.

Rodzice rozmawiają z dziećmi o tym, w jaki sposób spędzać bezpiecznie wakacje.

III. Uczeń

Poprzez aktywny udział w zadaniach edukacyjnych uczeń poszerza swoją wiedzę dotycząca bezpiecznego przechowywania pieniędzy i racjonalnego ich wydawania, bezpiecznego spędzania wakacji.
Rozmawia o rozważnym dokonywaniu wakacyjnych zakupów. Doskonali umiejętność przeliczania pieniędzy, poznaje i utrwala pojęcia: dług, depozyt, karta płatnicza, gotówka.
Wykonuje ćwiczenia w „Dzienniku podróży” (planeta Parasol). Swoje uwagi o zdobytej wiedzy, osiągnięciach i ukształtowanych umiejętnościach zapisuje na kolorowych karteczkach i wrzuca do „kapsuły mądrości”.
W domu rozmawia z rodzicami na zaproponowane w szkole tematy.

Czerwiec

Scenariusz nr 1

Temat dnia: Planujemy bezpieczne wakacje z Grosikiem.

Ustalenie celu podróży na podstawie listu od przewodnika. Rozmowa na temat bezpiecznego spędzania wakcji. Zabawy matematyczno‑ruchowe. Sposoby bezpiecznego przechowywania pieniędzy w czasie wakacji.

PLANOWANY CZAS przebiegu zajęć zintegrowanych: 4 godziny lekcyjne.

CEL OGÓLNY: Doskonalenie umiejętności z zakresu gospodarowania i bezpiecznego przechowywania pieniędzy. Kształtowanie świadomości w zakresie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

CELE
Uczeń:

  • buduje wielozdaniowe wypowiedzi na temat bezpiecznych zachowań podczas wakacji,

  • wyjaśnia pojęcia: depozyt, gotówka,

  • wypowiada się na temat bezpiecznego przechowywania pieniędzy,

  • rozwiązuje samodzielnie zadania tekstowe,

  • rozmawia na temat zagrożeń w internecie,

  • ustala sposoby bezpiecznego wypłacania gotówki z bankomatu,

  • przelicza pieniądze,

  • tworzy mapę myśli,

  • uczestniczy w zabawach z rówieśnikami.

OMAWIANE POJĘCIA: gotówka, depozyt, karta płatnicza, bankomat, bezpieczeństwo w sieci.

METODY (WG W. OKONIA):

  • asymilacji wiedzy,

  • aktywizujące,

  • praktyczne.

FORMY PRACY Z UCZNIEM:

  • zbiorowa,

  • indywidualna jednolita,

  • grupowa.

MATERIAŁY DO ZAJĘĆ

Przebieg zajęć

1. Wiewiórka wie – omawiamy zadania domowe z poprzedniego miesiąca.

Uczniowie opowiadają, w jaki sposób należy dbać o bezpieczeństwo w czasie wyjazdów.

2. Dokąd dzisiaj polecimy? – ustalenie celu podróży.

a. Nauczyciel informuje uczniów, że dzisiaj rozpoczynamy podróż na kolejną planetę. Dokąd polecimy, dowiecie się rozwiązując zagadkę.
Cóż to jest za urządzenie, w którym moc ochronna drzemie?
Gdy słońce piecze lub deszcz moczy, on niezawodnie udzieli pomocy.

b. Przypomina zasady podróżowania.
c. Wybrany uczeń przykleja na plakat nazwę planety: Parasol.

3. Witamy na planecie Parasol – wysłuchanie i analiza listu od Grosika.

a. Uczniowie uważnie słuchają powitania, zwracając uwagę na informacje o zadaniach na kolejny miesiąc podróży – „Dziennik podróży” nr 11.

Kochani Uczniowie!
Zbliża się koniec roku szkolnego, dlatego chciałbym porozmawiać o Waszych planach wakacyjnych.
Bawiąc się:

  • dowiecie się, jak bezpiecznie przechowywać pieniądze oraz racjonalnie gospodarować nimi podczas wakacyjnych wyjazdów,

  • utrwalicie znaczenie pojęć: pożyczka i dług,

  • dowiecie się, jak bezpiecznie spędzić wakacje.

Zapraszam Was do wspólnej zabawy.
Wasz przewodnik Grosik

b. Uczniowie omawiają treść listu odpowiadając na pytania nauczyciela (rozmowa kierowana), np.

  • Co chce przekazać nam Grosik?

  • Jakie pojęcia mamy utrwalić?

Dla nauczyciela: Można zwizualizować zakładane cele poprzez zapisanie ich na papierze większego formatu i zawieszenie w widocznym miejscu w klasie.
Podczas Grosikowych wakacji:

  • utrwalimy znaczenie pojęć gotówka,

  • dowiemy się, jak bezpiecznie przechowywać pieniądze oraz racjonalnie gospodarować nimi podczas wakacyjnych wyjazdów,

  • utrwalimy znaczenie pojęć: pożyczka i dług,

  • dowiemy się, jak bezpiecznie spędzić wakacje.

4. Co należy zrobić, żeby wakacje były bezpieczne?

a. Burza mózgów – uczniowie wymieniają miejsca, w których mogą spędzić wakacje.
b. Klasę dzielimy na 5 grup. Każda grupa otrzymuje sylwetę parasola, narysowaną na dużym arkuszu szarego papieru z napisem na rączce parasola „Jestem bezpieczny/a”. Wybrany uczeń z każdej grupy losuje jedno z poniższych haseł:

  • Bezpieczne wakacje nad morzem

  • Bezpieczne wakacje w górach

  • Bezpieczne wakacje nad jeziorem

  • Bezpieczne wakacje w domu

  • Bezpieczne wakacje na wsi

Uczniowie piszą na kartkach zdania o bezpiecznym zachowaniu. Przyklejają je pod parasolem. Każda grupa prezentuje swoją pracę.

Wniosek z pracy: Zawsze powinniśmy być uważni i zachowywać się tak, aby być bezpiecznym bez względu na to, gdzie odpoczywam, gdzie spędzam wakacje.

c. Zabawa„Deszcz pada”

Nauczyciel rozkłada na podłodze gazety, które symbolizują „kałuże”. Na słowa nauczyciela: „Słońce świeci” – dzieci w rytm muzyki biegają, omijając „kałuże”. Na słowa: „Deszcz pada” – dzieci chronią się pod parasolem, który rozłożył nauczyciel.
Wersja 2. Na słowa: „Deszcz pada” – uczniowie rozkładają gazety nad głową i kucają.

5. Grosik radzi – bezpieczne przechowywanie pieniędzy w czasie wakacji.

a. Nauczyciel rozmawia z uczniami o sposobach przechowywania pieniędzy podczas wyjazdów wakacyjnych. Wyjaśnia, co to jest depozyt. Jest to przekazanie na przechowanie jakiejś rzeczy zgodnie z umową. W skrytce bankowej można przechować w postaci bankowego depozytu wartościowego lub rzeczowego na przykład różne kosztowności, jak również dokumenty czy nawet klucze.
b. Na tablicy lub papierze zapisuje propozycje podawane przez uczniów, np.:

  • W portfelu nosimy niewielkie kwoty pieniędzy.

  • Nie nosimy portfela w zewnętrznych kieszeniach ubrania.

  • Udając się na zakupy nie zabieramy ze sobą wszystkich oszczędności.

  • Na koloniach pieniądze (gotówkę) mogę oddać w depozyt wychowawcy.

c. Nauczyciel w rozmowie z uczniami formułuje zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas korzystania z bankomatu. Podkreśla, że od tej chwili dzieci mogą być ekspertami bezpieczeństwa dla swoich rodziców.

  • Sprawdź, czy nie ma nakładki na klawiaturze lub w wejściu na kartę.

  • Podczas wpisywania kodu zasłoń dłonią klawiaturę.

  • Odbierz kartę i potwierdzenie wypłaty z bankomatu.

  • Dyskretnie schowaj gotówkę.

  • Większą kwotę wypłacaj w bankomatach monitorowanych.

  • Nie zapisuj nigdzie kodu PIN. Zapamiętaj go.

6. Komunikujemy się z najbliższymi – omówienie sposobów utrzymywania kontaktów z najbliższymi i bezpiecznego korzystania z mediów społecznościowych.

a. Nauczyciel zachęca dzieci do prowadzenia wakacyjnej korespondencji. W rozmowie kierowanej uczniowie odpowiadają na pytania:

  • W jaki sposób będąc na wakacjach można komunikować się z najbliższymi? Np. rozmowa telefoniczna, SMS, MMS, e‑mail, faks, list, kartka pocztowa i internetowa. Dlaczego należy często kontaktować się z rodzicami?

b. Rozmowa na temat zagrożeń, z którymi dzieci mogą się spotkać w internecie. Nauczyciel przekazuje rady dzieciom:

  1. Korzystaj z umiarem z komputera i internetu. Dzieci poświęcają na aktywność w sieci od paru godzin tygodniowo aż do całego wolnego czasu, co prowadzi do uzależnień. Często wycofują się z kontaktów osobistych z rówieśnikami na rzecz kontaktów wirtualnych.

  2. Dbaj o zdrowie. Badania udowodniły, że codzienne nadużywanie mediów i technologii ma negatywny wpływ na zdrowie dzieci, czyniąc je bardziej podatnymi na gniew, depresję oraz inne zaburzenia psychiczne.

  3. Dbaj o ochronę prywatności. Nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak: imię, nazwisko, numer telefonu czy adres domowy.

  4. Zadbaj o swój wizerunek. Nie umieszczaj w sieci zdjęć, które mogą Ci zaszkodzić dziś lub za jakiś czas. Jeśli publikujesz w sieci swoje zdjęcia, zadbaj, by widzieli je tylko Twoi znajomi.

  5. Dbaj o bezpieczeństwo. W sytuacji, kiedy ktoś lub coś Cię w internecie zaniepokoi lub wystraszy, koniecznie opowiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej. Możesz w takiej sytuacji skontaktować się z Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, dzwoniąc pod bezpłatny numer 116 111.

  6. Nigdy nie można w 100% zaufać komuś poznanemu w sieci. Nie spotykaj się z osobami poznanymi w internecie. O propozycjach spotkania od internetowych znajomych informuj rodziców.

  7. Szanuj innych w sieci.
    Źródło: https://sieciaki.pl/warto‑wiedziec/zasady‑bezpieczenstwa

7. Czy byłem uważnym podróżnikiem – matematyczne zadania.

Uczniowie samodzielnie wykonują zadania w „Dzienniku podróży” nr 12.

8. Moja wiedza przywieziona z planety Parasol – podsumowanie podróży.

a. Każdy uczeń otrzymuje od nauczyciela karteczkę, na której pisze lub rysuje, czego nauczył się w czasie dzisiejszego dnia.
b. Uczniowie wrzucają karteczki do „kapsuły mądrości”.

9. Zadania domowe.
Uczeń:
a. opowie w domu o swojej przygodzie podczas podróży na planetę Parasol,
b. porozmawia z rodzicami o tym, jak bezpiecznie przechowywać pieniądze w czasie wakacji,
c. porozmawia z rodzicami o tym, jak bezpiecznie spędzić wakacje.