Scenariusz nr 2
Temat dnia: Moja wiedza przywieziona z planety Grosik.
Swobodne wypowiedzi na temat znaczenia pieniędzy w życiu rodziny. Zapoznanie z pojęciami: mennica, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Omówienie sposobów zabezpieczania pieniędzy. Zabawy matematyczno‑ruchowe. Zabawy utrwalające sposoby bezpiecznego spędzania ferii zimowych.
PLANOWANY CZAS przebiegu zajęć zintegrowanych: 4 godziny lekcyjne.
CEL OGÓLNY: Podsumowanie wiedzy i umiejętności nabytych podczas podróży na planetę Grosik.
CELE
Uczeń:
przelicza pieniądze,
wypowiada się na temat znaczenia pieniędzy w życiu rodziny,
aktywnie uczestniczy w zabawach matematyczno‑ruchowych,
wskazuje sposoby zabezpieczania banknotów,
wymienia zasady bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych,
śpiewa piosenkę „Od grosika do złotówki”,
przedstawia improwizację ruchową w takt muzyki,
wykonuje mapę podróży po planecie Grosik,
współdziała w grupie.
OMAWIANE POJĘCIA: moneta, banknot, awers, rewers, nominał, bilon, mennica, moneta kolekcjonerska, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.
METODY (WG W. OKONIA):
asymilacji wiedzy,
aktywizujące,
praktyczne.
FORMY PRACY Z UCZNIEM:
zbiorowa,
indywidualna jednolita,
grupowa.
MATERIAŁY DO ZAJĘĆ
pacynka wiewiórka,
„kapsuła mądrości”,
nagranie dźwięku startującej rakiety oraz piosenki „Od grosika do złotówki”,
zestaw monet,
zestaw banknotów,
naklejki z napisem „Porozmawiaj ze mną o tym, w jaki sposób zabezpieczamy pieniądze”,
arkusz papieru do mapy mentalnej,
kolorowe karteczki do „kapsuły mądrości”,
arkusz papieru do zapisywania celów podróży,
przybory plastyczne,
kula styropianowa lub papierowa (biała),
białe kartony,
naklejka do Parasola bezpieczeństwa z napisem „Bezpiecznie spędzamy ferie zimowe”.
Przebieg zajęć
1. Witamy się piosenką „Od grosika do złotówki” – zabawy muzyczno‑ruchowe.
2. Wiewiórka wie – omawiamy zadania domowe z pierwszego dnia.
Uczniowie dzielą się informacjami uzyskanymi od rodziców o znaczeniu pieniędzy w życiu rodziny.
3. Realizujemy cele podróży – zabawy matematyczno‑ruchowe.
a. Nauczyciel zadaje uczniom pytania: Gdzie można kupić pieniądze? Jak powstają pieniądze? Gdzie produkuje się pieniądze?
b. Omawia znaczenie pojęć: Mennica Polska i Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.
c. Nauczyciel rozmawia z uczniami o tym, na co należy zwrócić uwagę, aby określić autentyczność banknotów.
Dla nauczyciela: W rozmowie z uczniami można wykorzystać informacje zawarte na koncie polonistycznym oraz na stronach internetowych:
www.mennica.com.pl
www.mennica.com.pl/o‑nas/historia‑mennicy
www.nbp.pl
http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/bezpiecznepieniadze/start.html
a. Zabawa 1 – „Ciąg monet i banknotów”.
Uczniowie siedzą w kręgu na podłodze i zgodnie z poleceniem nauczyciela układają monety i banknoty, np. w porządku rosnącym lub malejącym.
b. Zabawa 2 – „Jestem dobrym kasjerem”.
Uczniowie chodzą po klasie, każdy wybiera monetę z dowolnym nominałem i przypina do ubrania.
Na polecenie nauczyciela uczniowie łączą się (podając sobie ręce) i tworzą wskazany nominał, np. 5 zł. Niektórzy uczniowie nie mogą utworzyć żądanego nominału, wtedy nauczyciel prosi, aby policzyli, jaką wartość przedstawiają ich przypięte monety lub ile brakuje do 5 zł.
c. Zabawa 3. – „Znajdź nominał”.
Nauczyciel rozkłada w sali, w widocznych miejscach, monety i banknoty o różnych nominałach.
Uczniowie poruszają się po sali przy akompaniamencie grosikowej muzyki.
Dzieci odszukują wskazany przez nauczyciela nominał.
Zwycięzcą zostaje osoba, która zbierze jak najwięcej monet lub banknotów o wskazanym nominale.
d. Zabawa 4. – „Zabawa monet”.
Każdy uczeń losuje jedną monetę .
Wskazany przez nauczyciela uczeń rozpoczyna zabawę mówiąc: Jestem monetą o nominale 20 groszy. Zapraszam monetę o 10 gr mniejszą ode mnie.
Dziecko, które ma monetę z nominałem 10 gr podchodzi i przedstawia się. Jestem monetą o nominale 10 groszy.
Zabawa trwa do momentu, aż wszystkie dzieci zostaną zaproszone do zabawy.
5. Bezpiecznie spędzamy zimę z Grosikiem – zabawy ruchowe.
a. Zabawa 1. – „Zimowe skojarzenia”.
Uczniowie siedzą w kręgu. Nauczyciel trzyma w ręku „śniegową” kulę (styropian, gazeta, itp.).
Uczniowie podają sobie „śniegową” kulę i kończą zdanie „Zima to… „.
b. Zabawa 2. – „Grosikowe zabawy i sporty zimowe”.
Wybrany uczeń losuje obrazek i przedstawia treść za pomocą ruchu, np. jazda na łyżwach, lepienie bałwana, zabawa śnieżkami, jazda na nartach, gra w hokeja.
Pozostali uczniowie podają nazwę zabawy lub nazwę zimowej dyscypliny sportowej.
Nauczyciel nawiązuje do zbliżających się ferii zimowych i rozmawia z uczniami na temat bezpiecznych i niebezpiecznych zachowań podczas zabaw i sportów zimowych.
Dla nauczyciela: Obrazki bezpiecznych i niebezpiecznych zachowań podczas zabaw i sportów zimowych znajdują się w Grosikowych kartach. W czasie zabawy można wykorzystać zamieszczony na Koncie bezpieczeństwa Dekalog bezpiecznego zachowania się podczas zabaw zimowych.
c. Zabawa 3. – „Prawda czy fałsz”.
Uczniowie wykonują kule śniegowe z białego papieru.
Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy, które stają naprzeciw siebie.
Nauczyciel czyta zdania mówiące o bezpiecznych lub niebezpiecznych sposobach spędzania ferii zimowych.
Uczniowie, gdy uważają, że zdanie jest prawdziwe, rzucają w siebie śnieżkami, gdy fałszywe – kucają.
Dla nauczyciela: Zdania o bezpiecznych i niebezpiecznych zachowaniach podczas zabaw i sportów zimowych znajdują się na Koncie bezpieczeństwa.
6. Czy byłem uważnym podróżnikiem? – wykonanie klasowej mapy podróży.
a. Nauczyciel zbiera od uczniów informacje w postaci haseł, rysunków lub symboli, o wiedzy i umiejętnościach zdobytych podczas pierwszej podróży (metoda kuli śniegowej). b. Uczniowie wspólnie wykonują klasową mapę podróży po planecie Grosik (plakat).
7. Moja wiedza zdobyta na planecie Grosik – podsumowanie podróży. Każdy uczeń wrzuca do „kapsuły mądrości” karteczki z informacjami o tym, czego nauczył się w czasie pierwszego miesiąca podróży.
8. Bezpiecznie z Grosikiem.
Wybrany uczeń przykleja do parasola naklejkę z hasłem dotyczącym bezpiecznego spędzania czasu wolnego podczas ferii zimowych.
9. Tu już byliśmy – Grosikowy ślad.
Uczniowie zamieszczają w wybranym miejscu w klasie znaczek, który stanowi ślad pobytu na planecie Grosik.
10. Zadania domowe.
Uczeń:
a. opowie w domu o swojej podróży na planetę Grosik,
b. porozmawia z rodzicami o tym, w jaki sposób zabezpieczamy pieniądze.